Epic Games prišli o vývojársky účet a tým aj vlastný obchod

Dráždiť hada bosou nohou sa nevypláca. Švédske herné štúdio Epic Games už dlhšiu dobu bojuje s Apple. Za všetkým treba v tomto prípade hľadať peniaze. Apple sa nechce vzdať svojho podielu z predaja hier a Epic Games chce samozrejme všetky peniaze pre seba.

Rytier v hrdzavej zbroji

Epic Games a Apple spolu bojujú už niekoľko rokov a spor neutícha ani po niekoľkých súdnych rozhodnutiach. Epic sa od začiatku pasuje do role ochrancu a rytiera, ktorý chce svoje aplikácie sprístupniť pre užívateľov a ponúknuť im možnosť zakúpiť si jeho produkty mimo platobný systém Apple.

Lenže nie je hrdina ako hrdina. Epic to nerobí z hrdinských dôvodov, ale rovnako ako Applu mu ide len o peniaze. Teraz sa totiž so ziskami z predaja musí deliť s Apple. Ak by spustil vlastný obchod s aplikáciami nemusel by sa deliť s nikým a navyše by naopak mohol ponúkať platený prístup menším herným štúdiám.

Lenže narazila kosa na kameň a Apple sa s rebelom vysporiadal pomerne rýchlo. Epicu dnes v Cupertine zrušili vývojársky účet. Takže žiadny vlastný obchod nebude.

Vraj nedôveryhodný partner

Apple však v tom celom nie je bez viny. Príjmy z distribúcie aplikácií a hier tvoria nezanedbateľnú časť príjmov a každoročne navyše rastú. Nová legislatíva DMA určuje podmienky pre veľkých digitálnych hráčou. Podmienkou je napríklad otvorenie platformy pre ostatných a Apple musí do iOS pustiť napríklad alternatívne obchody s hrami. Apple musí umožnisť aj platby za aplikácie a nákupy v hrách mimo vlastný platobný systém.

Pre Apple to môže byť citeľná strata a práve Epic Games by bol zrejme zdatným súperom a jeho obchod by mohol celkom dobre v EÚ konkurovať App Storu. Na to však, aby si Epic mohol vybudovať vlastný obchod potrebuje mať práve vývojársky účet. Ten mu Apple zrušil.

Dôvody sú tiež tak trocha sporné. Apple tvrdí, že Epic Games nie je dôveryhodný partner. Apple najprv Epicu vývojársky účet schválil, ale celé to nabralo rýchly spád a nakoniec Epic o svoj účet prišiel.

Porušil Apple pravidlá DMA? Na ťahu je Komisia

Epic Games na svojom webe uvádza, že Apple zrušením vývojárskeho účtu Epicu porušil nové pravidlá stanovené legislatívou DMA. Správanie Apple sa nepáči aj ďalším spoločnostiam ako Spotify alebo Deezer. Celkom 34 spoločností požiadalo Európsku komisiu, aby voči Apple zasiahla.

Apple si totiž nové pravidlá DMA vykladá po svojom. Alternatívne aplikačné obchody síce do iOS pustí, ale má to hneď niekoľko podmienok. Prvou je, že žiadateľ o prístup alternatívneho obchodu musí byť členom Apple Developer Programu (to Epic už nie, keďže ho Apple vyhodil z programu) a navyše musí mať minimálne jednu aplikáciu už publikovanú v App Store, ktorá počas prvého roka dosiahla aspoň milión inštalácii.

Epic aj ostatní svorne teraz tvrdia, že Apple pravidlá DMA porušuje. To však môže rozhodnúť len Európska komisia. Komisia má právo proti Apple zakročiť. Jediné čo môže spraviť je, že Apple dostane mastnú pokutu. Komisii sa pravdepodobne do rozhodnutia veľmi nechce, keďže nové pravidlá DMA sú nastavené dosť vágne. Spor Európskej komisie by skončil na súde a mohol by sa ťahať aj roky. Apple tak môže blokovať vstup alternatívach obchodov ešte aj niekoľko rokov.

Milan Šedivý
Milan Šedivýhttps://www.techarena.sk/
Technológiám som sa začal venovať už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Smartfóny, tablety, počítače sú mojím svetom. Po desiatich rokoch som sa v roku 2024 rozhodol oživiť portál TechArena.sk. Dôvody som mal dva – iné slovenské technologické weby sa stali technologickým bulvárom a takmer všade po vás chcú predplatné alebo vás otravuje záplava reklamy. V tom je však TechArena.sk iná. Reklamy je minimum a predplatné nemáme ani ho neplánujeme zaviesť.