Google, Apple, a napríklad aj Microsoft sa musia podriadiť novej legislatíve Digital Markets Act (DMA). Nová legislatíva znamená pre bežných užívateľov otvorenejšie operačné systémy, menej špehovania zo strany veľkých technologických firiem, ale napríklad aj možnosť voľby internetového prehliadača.
Vlastný vyhľadávač aj prehliadač
Novinky v systémoch iOS a macOS predstavil Apple. Teraz novinky ukázal Google v jeho vlastnom systéme Android. Android podobne ako Windows a iOS určila Európska komisia ako bránu strážcu prístupu. Technologické firmy potom musia upraviť niektoré funkcie, aby spĺňali normy legislatívy DMA.
Pre Google to znamená, že musí v Androide umožniť výber vyhľadávača a tiež výber vlastného predvoleného prehliadača. S výberom vlastného vyhľadávača nebude v Androide problém. Google umožnil výber vyhľadávača už v roku 2018 po spore s Európskou komisiou. Pre výber vyhľadávača Google len mierne zmenil pravidlá a budú totožné s výberom prehliadača.
Čo bude pre používateľov Androidu nové je výber predvoleného prehliadača. Nové pravidlá DMA to Google prikázali. Pri prvom spustení prehliadača sa zobrazí obrazovka na výber predvoleného prehliadača. Na rozdiel od Apple však Google nemal také prísne pravidlá pre alternatívne prehliadače na Androide.
Jednoduché pravidlá
Google bude návrhy na predvolený webový prehliadač zobrazovať automaticky pri prvom spustení zariadenia a otvorení nainštalovaného prehliadača. Navrhované prehliadače sa v zozname zobrazia náhodne. Pokiaľ vyberiete alternatívny prehliadač ako predvolený a ten v zariadení nie je nainštalovaný, tak sa po jeho výbere automaticky aj nainštaluje.
Pre vývojárov je pomerne jednoduché splniť podmienky, aby sa ich prehliadač objavil v zozname. Môžete to otvoriť dvere najmä pre rôzne alternatívne prehliadače a lokálne prehliadače najmä na väčších trhoch.
Aké podmienky musia spĺňať prehliadače zobrazené pre prvom spustení?
- Aplikácia musí byť v angličtine alebo v jazyku krajiny, kde sa zariadenie nastavuje.
- Vývoj musí prehliadač poskytovať bezplatne.
- Vývoj musí prehliadač aktualizovať do 90 dní od vydania novej verzie operačného systému Android a musí vždy podporovať najnovšiu verziu operačného systému Android.
- Prehliadač musí mať minimálne 5-tisíc inštalácii.
- Prehliadač musí podporovať HTTPS.
- Vývoj môže do zoznam zaradiť iba jeden svoj prehliadač.
Poplatkov sa nezbavia
Google musí podobne ako Apple umožniť platby za aplikácie, hry a ďalší obsah aj mimo jeho vlastný platobný systém. Ani Google sa však len tak nechce vzdať poplatkov, ktoré si z každej transakcie sťahuje.
Ak sa vývojári rozhodnú pre vlastný platobný systém budú prvé dva roky platiť vyššie poplatky v porovnaní s jednotným 15-percetnným poplatkov, ktorý Google účtuje z každej platby za aplikácie a hry. Pri niektorých typoch platieb potom budú vývojári platiť viac aj po dvoch rokoch.
Vývojár sa teda bude musieť rozhodnúť – buď bude využívať platobný systém Google a bude vždy platiť rovnaký poplatok alebo sa rozhodne pre vlastný platobný systém a prvé dva roky bude platiť vyššie poplatky.
Vyššie poplatky
Pokiaľ sa vývojár rozhodne pre vlastný platobný systém v prvých dvoch rokoch bude platiť poplatok initial acquisition fee vo výške 5% z opakovaných platieb a 10% z jednorazových nákupov.
Súčasne sa však platí poplatok ongoing services fee, ktorý je vo výške 7% pre opakované platby a 17% pre ostatné nákupy. Prvé dva roky platí vývojár oba poplatky.
Prvé dva roky teda platia vývojári 12% z opakovaných poplatkov a ušetria 3% oproti platbám cez systém Google. Pre jednorazové platby vývojári prvé dva roky platia 27%, čo je až o 12% viac v porovnaní s platbami cez systém Google. Po dvoch rokoch už platia len poplatok vo výške 17%, čo je stále o 2% viac ako pri platbách cez systém Google.
Môže odísť, ale…
Google po dvoch rokoch umožní vývojárom úplne opustiť systém Play Services. Má to však jeden podstatný háčik – musia s tým súhlasiť aj samotní užívatelia aplikácie, ktorí si ju stiahli z Google Play.
Až potom už vývojár neplatí Google žiadne poplatky. Zbaviť sa vysokých poplatkov pre vývojárov nebude jednoduché. Pokiaľ majú aplikáciu zadarmo, ale majú v nej predplatné je vhodným riešením vlastný systém platieb. Oproti platbe cez Google ušetria. Pokiaľ však vývojár žije z jednorazových poplatkov je vlastný systém likvidačný s poplatkom až 27% v prvých dvoch rokoch a potom 17% z každej platby.