Návod: Ako v iOS 17.4 zakázať inštaláciu aplikácii z alternatívnych obchodov
S príchodom iOS 17.4 sa užívateľom sprístupnila nová funkcia – možnosť inštalovania aplikácii a hier s alternatívnych obchodov. Tým sa otvorili dvere aj inštalácii malwaru a podvodných aplikácii. Ako inštaláciu aplikácii z tretích obchodov zakázať?
Nová legislatíva DMA prikázala Apple umožniť vstup obchodov tretích strán na platformu iOS. Podpora alternatívnych obchodov s aplikáciami prišla v novom iOS 17.4.
Otvorenie systému však znamená aj výrazne vyššie bezpečnostné riziko. Užívatelia Androidu majú prístup k aplikáciám mimo štandardný Google Play už niekoľko rokov, ale v iOS ide o novinku.
Bezpečnostné riziko
Nariadenie DMA síce prináša väčšiu voľnosť, ale zároveň na platformu iOS prináša aj výrazne vyššie bezpečnostné riziko. Apple od spustenia obchodu App Store nastavil veľmi prísne pravidlá na kontrolu obsahu. Tie sú výrazne prísnejšie ako v prípade konkurenčného Androidu.
Do App Store sa len tak ľahko nejaká aplikácia nedostane. Všetky aplikácie pre publikovaním v App Store prechádzajú dôslednou kontrolou. Vďaka tomu je minimálna šanca, že sa v App Store objaví malware alebo podvodná aplikácia. Občas síce cez kontrolu prešli aj pochybné aplikácie, ale Apple ich veľmi rýchlo z App Store odstránil.
Inštalácia aplikácii z neznámych zdrojov znamená výrazne vyššie bezpečnostné riziko. DMA tak otvorila dvere pre malware a podvodné aplikácie. Najmä neskúsení používatelia by sa alternatívnym obchodom mali vyhnúť.
Ako odstaviť neznáme obchody?
Podobne ako v Androide aj v iOS je funkcia, ktorá inštaláciu aplikácii a hier z obchodov tretích strán zakáže. Apple však nastavenie skryl nelogicky do Času pre obrazovkou. Toto nastavenie by skôr bolo vhodné umiestniť do nastavení App Store. Možno ho časom Apple niekam uprace alebo sa dočkáme priamo vlastnej položky v hlavnom menu nastavení.
Ako zmeníte nastavenie inštalácie aplikácii z obchodov tretích strán? Otvoríte „Nastavenie“ a prejdite na položku „Čas pred obrazovkou“. Potom musíte otvoriť položku „Obmedzenia obsahu a súkromia“.
Musíte zapnúť prepínač „Obmedziť obsah a súkromie“. Tým sa vám sprístupní v ďalšom kroku nastavenie pre inštaláciu aplikácii a hier. Pôjdete do časti „Inštalácia a nakupovanie“. Tu sa vám sprístupnili možnosti pre nastavenie sťahovania aplikácii a tiež možnosti pre obmedzenie platieb v aplikáciách.
Pozor na správne nastavenie
Keď sa prebojujete k nastaveniam aplikácii a hier ostáva posledné nastavenie. Pozor, ktorú voľbu zakážete. Prvá voľba v nastaveniach totiž zakáže úplne inštaláciu aplikácii aj tých z App Store.
- Inštalácia apiek – vypnete alebo zapnete inštaláciu akýchkoľvek aplikácii a hier z App Store alebo obchodov tretích strán. Túto voľbu odporúčam nechať zapnutú, necháte nastavené na „Povoliť“.
- App Store – vypnete alebo zapnete inštaláciu aplikácii a hier z App Store. Túto voľbu odporúčam nechať zapnutú, necháte nastavené na „Povoliť“. Aplikácie pred publikovaním do App Store prechádzajú kontrolou a bezpečnostné riziko je teda minimálne.
- Obchody s Apkami – vypnete alebo zapnete inštaláciu aplikácii a hier z obchodov tretích strán. Túto voľbu odporúčam vypnúť. Nastavíte na „Nepovoliť“. Aplikácie v obchodoch tretích strán neprechádzajú takou kontrolou ako v prípade App Store a vystavujete sa riziku inštalácie podvodnej aplikácie alebo malwaru.
Len známe obchody
Nová legislatíva DMA prikázala Apple otvoriť iOS aj pre tretie strany. Aj samotný Apple argumentoval zvýšením bezpečnostných rizík. Otvorenie systému otvorí dvere pre malware a podvodné aplikácie.
Minimálne v začiatkoch by ste naďalej mali aplikácie a hry inštalovať len cez App Store. Časom sa určite objavia aj dôveryhodné obchody s aplikáciami a hrami. Využívajte len overené obchody s aplikáciami.
Pokiaľ nakupujte v obchode s aplikáciami, ktorý nepoznáme neplaťte za obsah svojou platobnou kartou. Využite napríklad jednorazové platobné karty, ktorý si vygenerujete v bankovej aplikácii.