Apple umožní inštalovať aplikácie priamo z webu. Ponúkať ich však nebude nikto
Nová legislatíva DMA, ktorá začala platiť v EÚ urobila poriadne vrásky na čele manažérom Apple. Uvoľnené pravidlá síce dávajú voľnejšie ruky používateľom, ale nie vývojárom.
Apple (a podobne ako ďalšie veľké technologické spoločnosti) sa musí podriadiť novým pravidlám Digital Markets Act (alebo inak DMA).
Nová smernica o digitálnych trhoch (v angličtine Digital Markets Act alebo v skratke DMA) totiž firmám ako Apple nariaďuje za istých okolností väčšiu voľnosť pre používateľov aj pre vývojárov. Lenže v ponímaní Applu má všetko samozrejme isté hranice a limity. Striktné hranice a limity.
Aplikácie z alternatívnych obchodov: skôr nie ako áno
Prvá zmena prišla s iOS 17.4, avšak len pre používateľov z Európskej únie. Používatelia z EÚ si už teraz môžu inštalovať aplikácie z alternatívnych obchodov. Správne je však to sloveso „môžu“, pretože žiadny alternatívny obchod s aplikáciami na platforme iOS nefunguje. A tak skoro ani fungovať nebude.
Podmienky pre zriadenie alternatívnych obchodov sú komplikované, určite prejde niekoľko mesiacov pokým sa nejaký alternatívny obchod s aplikáciami objaví. Navyše vývojár sa ani v prípade alternatívnych obchodov nevyhne bakšišu, ktorý musí platiť Apple. Dokonca na konci dňa zaplatí vývojár za aplikácie stiahnuté z iných obchodov ako App Store viac. Podobne sa zariadil aj konkurenčný Google, ktorý tiež vyberá mastné poplatky od vývojárov.
Plán Európskej únii teda moc nevyšiel. Na Androide aspoň fungujú alternatívne obchody už niekoľko rokov, ale na Apple sa len tak nejaký alternatívny obchod s aplikáciami a hrami nepozrie.
Aplikácie z webu: určite nie
Apple včera konečne zverejnil aj informácie k priamej inštalácii aplikácie z webu. Aj tie musí Apple podľa novej legislatívy DMA umožniť. Android to umožňuje bez komplikácii. Stačí v nastaveniach zmeniť jedno povolenie. Apple síce povolí inštaláciu aplikácii z webu, ale asi žiadnu takú aplikáciu nenájdete. Podmienky pre vývojárov sú až drastické. Apple je jedno, že jeho platformu takáto aplikácia vôbec nezaťažuje.
Aby vývojár vedel publikovať aplikáciu napríklad na svojej webstránke musí byť členom Apple Developer Programu. To až taký problém nie je, pretože na to stačí registrácia na webe Apple a počkať na schválenie prihlášky. Vývojár sa nevyhne jednorazovému poplatku 99 dolárov.
Lenže potom nasleduje druhá podmienka – členom developer programu musí byť vývojár minimálne dva roky. Apple tak vyradil všetkých začínajúcich vývojárov a hlavne menších lokálnych vývojárov, ktorí to často robia aplikácie a hry pre radosť a nie pre peniaze.
Minimálne milión
Ak ste si mysleli, že v Cupertine skončili pri vyššie spomínaných podmienkach, tak ste na omyle. Apple má v rukáve ďalšie pravidlá pre aplikácie na vlastnom webe Aby získal vývojár možnosť publikovať aplikácie na svojom webe musí byť „autorizovaným“ vývojárom. Apple sa teda môže rozhodnúť komu to umožni a komu nie.
Naposledy takto z Apple Developer Programu vyhodil herné štúdio Epic Games a firmu označil za nedôveryhodného partnera. Po pár dňoch síce svoje rozhodnutie v Cupertine prehodnotili, ale kľudne môžu Epic (a samozrejme aj kohokoľvek iného vývojára) vyhodiť kedykoľvek znovu.
A aby tých pravidiel nebolo málo, Apple pridáva ešte jedno. A to zrejme diskvalifikuje väčšinu vývojárov. Vývojár musí mať každý rok minimálne jeden milión stiahnutí aplikácie. To z hry vyraďuje všetky startupy alebo začínajúcich vývojárov.
Ešte treba zaplatiť
Nie, skutočne nie sme u konca. Apple si aj za inštaláciu aplikácii priamo z webovej stránky nechá zaplatiť. Prvý milión stiahnutí má vývojár zadarmo, ale za každého ďalšieho používateľa zaplatí 50 centov.
Takže nasledujúce mesiace rozhodne netreba čakať záplavu webových aplikácii, ktoré si na svoj iPhone stiahnete z webu alebo z alternatívneho obchodu. Apple sa prísnym pravidlami postaral o to, aby takých snaživých vývojárov bolo čo najmenej.
Žiadna výhra
Nová legislatíva DMA je bezzubá podobne ako mnoho iných nariadení platných v Európskej únii. Nie len Apple si z nej urobil trhací kalendár. Je pravda, že otvorenie platformy iOS predstavuje pre užívateľov bezpečnostné riziko. Inštalácia aplikácie z neoverených zdrojov môže byť nebezpečná hlavne pre menej skúsených užívateľov. Každý je však vlastníkom svojho telefónu a mal by teda o jeho osude rozhodovať sám.
Ak by Applu išlo skutočne o bezpečnosť používateľov mohol určiť pravidlá, ale mohol to urobiť inak. Takto je každému jasné o čo manažérom v Appli v skutočnosti ide – nestratiť ani cent z poplatkov, ktoré vývojári Apple odvádzajú. A pre Apple je to každý rok suma niekoľko miliárd dolárov do jeho rozpočtu bez akejkoľvek námahy.