EÚ sa bojí AI. Europoslanci schválili jej reguláciu

Európska únia má snahu regulovať všetko a teraz na rad došla aj umelá inteligencia. Umelá inteligencia je zrejme pre europoslancov dostatočným strašiakom, aby schváli nariadenie o jej regulácii. Na jednu stranu je regulácia v oblasti AI dobrá, na druhú stranu to bude znamenať obmedzenie jej použitia.

Navyše nová legislatíva môže paradoxne uľahčiť špehovanie obyvateľov v Európskej únii. Nová legislatíva nebude platiť hneď a jednotlivé krajiny majú dostatok času na transpozíciu do vnútroštátnych právnych predpisov.

Snaha úplne nevyšla

Schválený Akt o umelej inteligencii má priniesť jasné pravidlá a prinesie tiež reguláciu v oblasti umelej inteligencie. Lenže kritici upozorňujú, že nové nariadenie môže paradoxne za istých okolností zjednodušiť špehovanie obyvateľov Európskej únie. Aj to je dôsledok narýchlo prijímanej legislatívy.

Nová legislatíva však do oblasti umelej inteligencie prinesie množstvo povinností, ktoré opäť môžu spôsobiť odchod niektorých platforiem z Európskej únie. Nová legislatíva napríklad definuje nebezpečné a potencionálne rizikové AI systémy a nariaďuje ich evidenciu.

Aj tento obrázok vygenerovala umelá inteligencia. AI dnes už nie je len o jednoduchých odpovediach, ale dokáže generovať súvislé texty a tvoriť napríklad videá. To môže byť problém ak videá nebudú jasné označené ako vytvorené umelou inteligenciou. Použiť tváre a dokonca aj hlas známej osobnosti, ktorá prezentuje kontroverzné témy nie je najmenší problém. V tejto oblasti bude regulácia AI prínosom. V iných však môže znamenať spomalenie vývoja.
 

Vzniknú aj nové úrady, ktoré budú mať dohlaď nad AI. Takže prevádzkovateľom AI systémom pribudne aj množstvo administratívnych povinností. Európanov budú samozrejme nové úrady stáť nemalé peniaze na ich prevádzku.

Nová legislatíva by nemala zadusiť vývoj novej AI. Tvrdia to europoslanci, ktorí zahlasovali za prijatie novej legislatívy. Za prijatie hlasovalo až 523 europoslancov, iba 46 bolo proti a 49 sa ich zdržalo hlasovania.

Až v roku 2026

Nová legislatíva o regulácii umelej inteligencie začne platiť až v roku 2026. Do tohto dátumu majú jednotlivé štáty čas na vytvorenie nových úradov, ktoré budú mať dohľad nad umelou inteligenciou. Zároveň majú čas na zapracovanie Aktu o umelej inteligencii do vlastnej legislatívy.

Nový Akt o umelej inteligencii prinesie okrem regulácie aj pozitívne zmeny. Stanovujú sa jasné pravidlá o transparentnom zverejňovaní informácií. Jednotlivé platformy budú musieť zverejňovať napríklad dáta o učení sa umelej inteligencie a tiež odkiaľ dáta umelej inteligencie pochádzajú.

Navyše dnes väčšina AI modelov využívala dáta z internetu a tak AI často autorské texty vydávala za vlastné. S tým bude koniec a zavedie sa aj primeraná ochrana autorských textov. To sú samozrejme pozitívne zmeny, ale kritici tvrdia, že nová legislatíva bola šitá horúcou ihlou a môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Milan Šedivý
Milan Šedivýhttps://www.techarena.sk/
Technológiám som sa začal venovať už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Smartfóny, tablety, počítače sú mojím svetom. Po desiatich rokoch som sa v roku 2024 rozhodol oživiť portál TechArena.sk. Dôvody som mal dva – iné slovenské technologické weby sa stali technologickým bulvárom a takmer všade po vás chcú predplatné alebo vás otravuje záplava reklamy. V tom je však TechArena.sk iná. Reklamy je minimum a predplatné nemáme ani ho neplánujeme zaviesť.