Čínska firma Huawei už niekoľko rokov zápasí so sankciami, ktoré na ňu uvalil bývalý americký prezident Donald Trump. Administratíva Trumpa mala obavy, že čínska firma odovzdáva dáta čínskej vláde. Huawei totiž nie je len výrobca smartfónov, ale aj dodávateľ technologickej infraštruktúry.
Americké firmy dostali stopku a od uvalenia sankcií nesmú pre čínsky Huawei dodávať technológie. V čas uvalenia sankcií to urobilo riadny chaos a chvíľu to vyzeralo, že Huawei zatvorí minimálne mobilnú divíziu. Prišiel totiž o procesory a ďalší potrebný hardware.
Lenže ani po piatich rokoch sa nič podobné nekoná a Huawei naďalej vyrába smartfóny. Qualcomm totiž dostal výnimku a výnimku má aj britská spoločnosť ARM. Huawei má tak procesory pre vlajkové lode a vyrábať dokáže aj vlastné procesory Kirin. Má to jedinú nevýhodu – Huawei nemá prístup k 5G sieťam.
Lenže pre Huawei môže procesory dodávať aj Intel. A práve Intel teraz dostal od amerického ministerstva obchodu dobrú správu. Administratíva prezidenta Bidena predĺžila Intelu výnimku, ktorú firme schválila ešte predchádzajúca administratíva Donalda Trumpa.
Intel sa teda nemusí obávať, že príde o nemalé peniaze za dodávania procesorov čínskej firme. Má totiž exkluzivitu. Konkurenčné AMD výnimku nezískalo, aj keď o ňu žiadalo Bidenovu administratívu ešte v roku 2021.
Huawei má teda prístup k procesorom Intelu na niekoľko rokov. Samozrejme v prípade zmeny v Bielom dome môže prísť aj k sprísneniu sankcií. Huawei tak môže prísť o niektoré technológie. Huawei je však teraz v trocha inej situácii. Firma sa na prípadné sankcie lepšie pripravila a dokázala fungovať aj bez niektorých technológií.