Nebude to však len priama dotácia vo výške 8,5 miliardy USD. Intel získa od americkej vlády aj zvýhodnené úvery vo výške až 11 miliárd USD. Všetko v snahe rozbehnúť výrobu procesorov priamo v USA.
Peniaze pôjdu do nových tovární a projektov Intelu v Arizone, Novom Mexiku, Ohiu a Oregone. Celková investícia Intelu potom do projektov v USA v nasledujúcich piatich rokoch podľa očakávania prekoná výšku 100 miliárd USD.
Celková podpora Intelu za takmer 20 miliárd USD nemusí byť finálnou sumou. Intel sa priznal, že navyše plánuje využiť daňové úľavy od ministerstva financií, ktoré by mohli pokryť až 25 % kapitálových výdavkov.
Intel nedávno dostal od americkej vlády aj ďalšiu nepriamy stimul. Prezident Joe Biden schválil predĺženie už platnej výnimky na dodávku procesorov pre Huawei. Huawei stále čelí medzinárodným sankciám. Americký firmy a spoločnosti nesmú čínskej firme dodávať žiadne technológie a služby. Americké firmy však môžu požiadať o výnimku. Intel má výnimku už niekoľko rokov. Konkurenčnému AMD výnimku zamietli.