Apple to s vývojom vlastného auta nevyšlo a firma po desiatich rokoch ukončila vývoj Apple Car. Výpoveď pre ukončenie projektu Titan (tak sa volal projekt vývoja Apple Car) dostalo celkovo 600 zamestnancov firmy, aj keď len 371 z nich pracovalo priamo na projekte Titan. Lenže Apple už zrejme pracujem na niečom úplne inom. Môže byť nový projekt dôvodom skončenia vývoja Apple Car?
Vlastné auto? Nie.
Apple vyvíjal vlastné auto v rámci projektu Titan viac ako 10 rokov. Netušíme v akej fáze vývoja firma bola, ale do vývoja naliala miliardy dolárov. Tie teraz prakticky vyhodila z okna. Aj keď možno nie úplne.
Časť zamestnancov firma presunula na vývoj iných technológií a časť skúseností zrejme využije napríklad aj pri vývoji vlastnej umelej inteligencie. Nie je však až takým prekvapením, že sa Apple rozhodol nepokračovať vo vývoji vlastného auta.
Apple by iba ťažko dokázal konkurovať lacným elektro autám z Číny, ktoré sa postupne dostávajú aj do sveta. Navyše uvedenie vlastného auta je predsa len trocha väčší oriešok ako predstavenie novej generácie iPhonov alebo iPadov. Pre Apple by to znamenalo vybudovať celý nový dodávateľský reťazec, servisné centrá a dílerské siete a mnoho ďalšieho.
Vlastné roboty? Áno
Apple však nepracoval len na vlastnom aute. Veľké technologické spoločnosti majú bežne rozpracovaných aj niekoľko konceptov a nie všetky sa jednoducho dostanú do produkčnej fázy. Niektoré skončia ako Apple Car, ale iné dostanú zelenú a dočkáme sa ich v podobe nových zariadení alebo technológií.
Podľa agentúry Bloomberg má však Apple rozpracovaný ešte jeden zaujímavý koncept, ktorý by viac zapadal do jeho podnikania. Apple sa chce viac angažovať v oblasti chytrej domácnosti.
Už teraz má Apple riešenie na prepojenie viacerých zariadení v rámci chytrej domácnosti. Lenže z vlastných zariadení ponúka len chytré reproduktory HomePod. Nič iné by ste ponuke Apple nenašli. A to sa má zmeniť. Okrem iného má Apple pracovať na vývoji vlastných chytrých robotov.
Nový HomeKit
Pre Apple je to celkom logický krok. Vrhnúť sa do segmentu spotrebiteľskej elektroniky a rozšíriť svoje podnikanie týmto smerom dáva oveľa väčší zmysel ako sa venovať vývoju vlastného auta.
Apple má pre prepojenie chytrých zariadení v rámci domácnosti vlastný systém HomeKit, ktorý využívajú aj konkurenčné firmy. Vďaka tomu môžete mať vo vašom dome alebo byte zariadenia od rôznych výrobcov, ale ovládate ich v jednom systéme.
Ak by Apple dokázal vyrobiť vlastného chytrého robota, ktorý by pomáhal pri bežných činnostiach v rámci domácnosti určite by to bol obrovský krok dopredu. Nebude to však dnes ani zajtra. Fanúšikovia Apple sa však majú určite na čo tešiť. Navyše Apple môže časom začať vyrábať aj ďalšie bežné zariadenia ako sú napríklad robotické vysávače alebo napríklad inteligentné chladničky.
Najprv AI
Nič z toho sa však nestane pokiaľ sa Apple naplno nevrhne na vývoj vlastnej umelej inteligencie. V tejto oblasti je firma z Cupertina poriadne pozadu a konkurencia ju predbehla. Apple jednoducho akosi zaspal alebo nedokázal dostatočne vyhodnotiť dôležitosť zapojenia umelej inteligencie do ekosystému Apple.
Ak sa bude chcieť Apple vyhrnúť do segmentu zariadení pre chytrú domácnosť, bude musieť najprv zapracovať na vývoji svojej umelej inteligencie. Už na WWDC, ktoré bude konať už o dva mesiace má Apple predstaviť prvé lastovičky v oblasti AI. Apple dokonca údajne plánuje aj spustenie samostatného AI App Storu, kde by boli aplikácie pracujúce s umelou inteligenciou.
Viac umelej inteligencie majú dostať aj nové iPhony, ktoré Apple tradične predstaví v septembri. Dokonca to vyzerá, že Apple ešte viac oddelí lacné iPhony 16 a 16 Plus od vlajkových modelov Pro. Umelú inteligenciu na pokročilej úrovni zrejme teda dostanú len vlajkové iPhony 16 Pro a 16 Pro Max. Špekuluje sa aj o tom, že by na začiatok mohol Apple využívať aj konkurenčné AI riešenia.
Roadmapa to nenaznačuje
Vývoj nových zariadení pre chytrú domácnosť, či už pôjde o chytrého robota alebo čokoľvek iné, zaberie Apple zrejme aj niekoľko rokov. Nedávno uniknutá roadmapa produktov Apple nenaznačuje, že by Apple do roku 2026 plánoval predstavenie nejakého zariadenia pre chytrú domácnosť.
Navyše rýchlosť predstavenia nových produktov pre chytrú domácnosť môžu zbrzdiť aj bláznivé požiadavky zo strany Európskej únie alebo napríklad prehra v prebiehajúcom spore v USA. V prvom prípade hrozí Apple, že bude musieť prekovať celý systém iOS od základov a v druhom by pri prehre musel Apple zmeniť úplne model podnikania.
Ranná fáza
V každom prípade sa podľa agentúry Bloomberg Apple zaoberá možnosťami chytrej domácnosti a zvažuje ako do tohto segmentu vstúpiť. V rámci Apple má existovať už aj tím, ktorý má pracovať na prvých návrhoch ako do segmentu chytrej domácnosti vstúpiť.
Samotný vývoj však len na začiatku a Apple analyzuje svoje schopnosti a možnosti v rámci chytrej domácnosti. Podobne ako mnohé iné projekty to môže skončiť uvedením nových zariadení, ale môže to skončiť aj predčasným koncom podobne ako projekt Titan. Obzvlášť pokiaľ bude musieť Apple prerábať svoje existujúce softwarové riešenia od základov.
Apple už dokázal urobiť revolúciu v oblasti smartfónov, tabletov aj počítačov. V posledných rokoch však Apple žiadne masovo predávané revolučné zariadenie nepredstavil. Ak neberiem do úvahy chytré okuliare Vision Pro, ktoré však svojou cenou odradzujú bežných užívateľov a navyše sa stále predávajú len na domácom trhu.
Okuliare Vision Pro sa však možno ešte pred letom začnú predávať v ďalších krajinách a Apple má pracovať aj na lacnejšej alternatíve. Predstavenie vlastnej generácie chytrých robotov tak nemusí byť úplne sci-fi. Určite to však potrvá niekoľko rokov. Čo myslíte predstaví Apple vlastné zariadenia pre chytrú domácnosť?