Motorola Edge 50 Pro pre nás nie je úplne neznáme zariadenie. Motorole sa nepodarilo ustriehnuť informácie a väčšinu podstatných hardwarových parametrov sme tak vedeli ešte pred uvedením v Indii. V Európe však Motorola zákazníkov poriadne ozbíja. Cenu pre Európu Motorola nafúkla o nekresťanských 300 eur.
Dizajnový kúsok
Čínske Lenovo pod značkou Motorola predstavila model Edge 50 Pro najprv pre Indiu, ale už teraz môžeme potvrdiť jej príchod aj do Európy. Zariadenie vás svojou výbavou rozhodne neohúri a nečakajte od neho zázraky. Je to však zaujímavý zástupca strednej triedy, ktoré si niektoré prvky požičal od vlajkových lodí. Cenu však Motorola prestrelila.
Dizajnovo nie je Motorole Edge 50 Pro čo vytknúť. Vzhľadovo ide o tradičný smartfón bez zbytočných experimentov so zachovaním tradičného vzhľadu s oblými rhmi. Motorola vsadila karty na zaoblené rohy, mierne zaoblený displej a Motorola zaujímavo vyriešila aj ostrovček pre fotoaparát.
Nie je iba nalepený na zadnú stranu smartfónu ako pri iných smartfónoch. Dizajnéri vytvarovali ostrovček hlavného fotoaparátu, tak aby bol súčasťou tela zariadenia a nepôsobí tak rušivo. Ide o jeden z mála smartfónov, keď si pri pohľade na zadnú stranu smartfónu poviete wau. Nie však z odporu alebo zo zhnusenia z otrasného vzhľadu. Práve naopak, toto sa dizajnérom v Motorole podarilo.
Stredná trieda
Ako som už spomínal po stránke výbavy nejde o vlajkovú loď, ale o zástupcu strednej triedy. Poďme však postupne. Displej má uhlopriečku 6,7 palca a ide o pOLED panel, ktorý chráni krycie sklo Gorilla Glass 5. Zaujímavosťou je, že displej dokáže zvýšiť obnovovaciu frekvenciu až na 144 Hz a jas v jednom bode až na oslepujúcich 2000 nitov. Motorole sa podarilo do displeja integrovať aj čítačku odtlačkov prstov.
Motorolu Edge 50 Pro bude poháňať procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3. Nejde síce o najvýkonnejší procesor, ale rovnaký procesor čínskej firme OnePlus stačil na rozbehanie umelej inteligencie priamo na zriadení. A podarilo sa to aj Motorole.
RAM pamäť bude mať kapacitu 12 GB (v Indii sa bude predávať aj verzia s kapacitou 8 GB, ale nie v Európe). Do internej pamäte sa zmestí maximálne 256 GB dát. Sklamaním však je, že Motorola Edge 50 Pro nebude podporovať pamäťové karty. To môže byť v strednej triede problém. Platiť za rozšírenie pomocou cloudu môže byť pre cieľovú skupinu zákazníkov dôvodom zvoliť si iné zariadenie.
Trojica fotoaparátov
Motorola Edge 50 Pro bude našťastie podporovať aspoň dvojicu nano SIM kariet, ale výrobca mohol integrovať jeden klasický slot na nano SIM kartu a jeden hybridný pre SIM kartu alebo microSD kartu. Motorola nešetrila na správnom mieste. Radšej mohla šetriť napríklad na predstavení iba jednej verzie s 8 GB RAM pamäte.
Kde Motorola až tak nešetrila sú fotoaparáty. Na prednej strane nájdete selfie kameru s rozlíšením 50 Mpx a svetelnosťou f/1.9. Na zadnej strane potom nájdete už klasicky trojitý hlavný fotoaparát.
- 50 Mpx hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou a svetelnosťou f/1.4
- 13 Mpx širokouhlý a makro fotoaparát s uhlom záberu 120° a svetelnosťou f/2.2
- 10 Mpx teleobjektív s 3× optickým alebo 50× digitálnym priblížením a svetelnosťou f/1.9.
Pripravená na 5G
Poďme sa pozrieť na ďalšiu výbavu. Asi nie je prekvapením, že Motorola Edge 50 Pro zvládne komunikáciu v 5G sieťach. Ich ignorancia v dnešnej dobe by už nebola na mieste ani v strednej triede. Motorola Edge 50 Pro zvládne samozrejme aj WiFi 6E, Bluetooth 5.4 a NFC.
Zaujímavejší je však operačný systém. Motorola upravila systém Android 14 vlastnou nadstavbou Hello UI. Systém vďaka tomu obsahuje balík aplikácii pre lepšiu prácu s inými zariadeniami od Lenova (a samozrejme aj s inými zariadeniami Motorola). Sklamaním je softwarová podpora, ktorá bude trvať len tri roky. O rok dlhšie bude Motorola podporovať bezpečnostné aktualizácie.
Umelú inteligenciu v telefóne zastupuje hlavne sada nástrojov AI Photo Enhancement Engine. Tie sa postarajú o vylepšenie fotografií a tiež napríklad o automatické zaostrovanie. Časom toho snáď príde viac.
Vysoká cena
Čo až tak pozitívne nie je, je kapacita batérie. Model Edge 50 Pro bude mať batériu len s kapacitou 4500 mAh. Novinka však zvládne superrýchle nabíjanie – káblom maximálne 125 W a bezdrôtové o maxime 50 W. Podporované bude aj 10 W reverzné nabíjanie.
Veľkým negatívom bude aj cena zariadenia. Motorola s ňou mieri poriadne vysoko. V Európe sa bude Motorola Edge 50 Pro predávať za odporúčanú cenu 699 eur. V Európe sa nebude predávať verzia s 8 GB RAM pamäte, ale len verzia s 12 GB RAM pamäte. Je teda jasné, že Motorola týmto smartfónom nemieri na európsky trh.
V Indii, kde smartfón Motorola predstavila, sa totiž zariadenie predáva v prepočte za približne 400 eur. Prihodiť k cene pre Európu 300 eur by sa dalo už považovať za úžeru alebo tiež za spôsob ako si vynahradiť prípadnú stratu z Indie.