Vývojárska konferencia Google I/O sa blíži a dočkáme sa na nej určite novej verzie Androidu s poradovým číslo 15. Google pre vývojárov uvoľnil prvé zostavenie Androidu 15 ešte v priebehu februára. Bežní užívatelia však mali vtedy smolu.
Prvá beta
Google však uvoľnil prvú verejnú beta verziu systému Android 15. Tá je však zatiaľ určená len pre majiteľov vlastných zariadení Pixel. Majitelia ostatných zariadení majú smolu. Problémom však je, že mnohí výrobcovia ešte nestihli aktualizovať smartfóny a tablety ani na Android 14 a už klope na dvere nová verzia Androidu.

Nová verzia Androidu prináša na smartfóny Pixel zopár noviniek, ale Google samozrejme nevypustil všetky novinky. Tie najväčšie novinky v Androide 15 si nechá logicky až na vývojársku konferenciu Google I/O.
Aké novinky prinesie?
Poďme sa pozrieť aké novinky Google v prvej bete Androide 15 pre zariadenia Pixel pripravil:
- V predvolenom nastavení sa aplikácie navrhnuté pre Android 15 budú zobrazovať vo formáte od okraja po okraj.
- Proces platenia priložením založený na NFC, ktorý sa používa na uskutočňovanie bezkontaktných platieb pomocou Peňaženky Google, sa vylepší.
- Android už dokáže zobraziť text so správnymi medzerami medzi znakmi vrátane medzier. V systéme Android 15 funkcia nazývaná zarovnanie medzi znakmi lepšie zvládne medzery v jazykoch ako čínština a japončina.
- Používatelia systému Android už môžu uvoľniť úložný priestor archivovaním aplikácií nainštalovaných zo služby Google Play. Archiváciou sa odstráni aplikácia, jej súbor APK a súbory vo vyrovnávacej pamäti, ale všetky používateľské údaje zostanú nedotknuté. Android 15 pridáva podporu na úrovni OS pre archiváciu aplikácií, čo znamená, že všetky obchody s aplikáciami budú môcť ponúkať túto funkciu.
- Profilovanie umožňuje vývojárom identifikovať úniky pamäte a podobné problémy, ktoré môžu spôsobiť zaseknutie, zamrznutie alebo dokonca zlyhanie aplikácie. Android 15 predstaví kód určený na zhromažďovanie množstva užitočných profilovacích údajov priamo v aplikácii. Nový kód by mal pomôcť vývojárom ľahšie sa zamerať na konkrétne problémy, ktoré ovplyvňujú správanie aplikácie.
- Google poskytuje čítačku obrazovky s názvom TalkBack na všetkých zariadeniach so systémom Android. V systéme Android 15 bude TalkBack teraz podporovať širšiu škálu braillovských displejov, ktoré používajú špecifické štandardy cez pripojenie USB aj Bluetooth.
- Android 15 predstaví nový nástroj, ktorý pomôže vývojárom, aplikáciám a používateľom jednoduchšie spravovať end-to-end šifrovanie.
- Android 15 pridá ďalšie funkcie navrhnuté tak, aby zabránili škodlivým aplikáciám, ktoré bežia na pozadí, dostať iné aplikácie do popredia alebo im zvýšiť ich privilégiá.
Ak máte Pixel môžete sa zapojiť
Prvá verejná beta Androidu 15 je určená len pre majiteľov zariadení Pixel. Konkrétne ide o tieto zariadenia: Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel 8, Pixel 8 Pro, Pixel Fold, Pixel Tablet. Nový Android 15 by mal mať predinštalovaný pripravovaný Pixel 9.
Pre nainštalovanie beta verzie Androidu 15 sa musíte zaregistrovať na webovej stránke Google. Po zaregistrovaní zariadenia sa vám sprístupní možnosť inštalovať beta verziu Androidu 15.
Nezabudnite však, že beta verzia Androidu podobne ako pri iných programoch nie je určená na bežné používanie. Aj napriek tomu, že ide o verejnú beta verziu môže obsahovať chyby, ktoré spôsobia nefunkčnosť niektorých aplikácií alebo nedostupnosť niektorých funkcií.
Nemajú ani Android 14
Problémom Androidu je dlhodobo je roztrieštenosť celej platformy na množstvo verzií. Ani mnohé vlajkové lode nemajú ešte ani Android 14 a bežia na stále na Androide 13. namiesto predstavovaní nových verzií by mal Google radšej zapracovať na distribúcii aktuálnej verzie Androidu do zariadení rýchlejšie ako teraz.
Problémom je, že väčšina výrobcov nevyužíva čistý Android, ale používa rôzne vlastné grafické a funkčné nadstavby. Tie síce do systému pridajú funkcie, ktoré mnohým užívateľom v čistom Androide chýbajú, ale zároveň spôsobujú spomalenie distribúcie nových verzií Androidu.
Akú verziu Androidu má váš smartfón alebo tablet? Privítali by ste rýchlejšie aktualizácie? Chýbali by vám nadstavby v Androide alebo by ste radšej využívali čistý Android?
Zanechajte komentár