Nová služba O2 Security vás má ochrániť pred nástrahami internetu. Nebude to však zadarmo a službu využijete len pri surfovaní cez mobilné dáta. Hodiť sa však môže rodičom, ktorí vďaka nej môžu limitovať prístup detí na nebezpečné stránky.
Nevýhodou služby je však mesačný poplatok a tiež to, že sa dá ľahko obísť. Stačí aktívne VPN alebo sa prihlásiť cez WiFi. Podobnú službu má aj konkurenčný Orange.
Iba za poplatok
Nová služba O2 Security bude mesačne stáť 1 euro. Prvý mesiac môžete využívať službu bezplatne. O2 Security je určená pre všetky O2 Paušály, aktivovať si ju môžete aj k programu O2 Fér na faktúru. Bezplatne ju O2 poskytuje iba k detskému paušálu O2 Junior.
O2 sľubuje, že vás nová služba ochráni pred nástrahami internetu ako je phishing alebo malvér. Treba to však brať s rezervou. Podobnú ochranu poskytujú aj webové prehliadače, napríklad Chrome nedávno vylepšil službu Safe browsing a tá teraz dokáže detekovať phishingové stránky v reálnom čase. Navyše je zadarmo.
Nevýhodou je tiež to, že funguje len pokiaľ využívate mobilné dáta. Ak sa pripojíte cez WiFi, tak služba nefunguje. Výhodou je, že na prístup k službe nie je potrebné inštalovať žiadne aplikácie. Služba funguje ihneď po aktivácii a O2 k nej poskytuje aj portál, kde si môžete niektoré doplnkové služby vypnúť, zapnúť alebo napríklad menič nastavenie blokovaných a povolených webových stránok.
Hlavne ochrana detí
O2 v rámci služby uvádza, že vás ochráni pred phishingom, malvérom, ale nastaviť môžete aj konkrétne stránky, na ktoré napríklad vaše dieťa nebude mať prístup. Navyše sú automaticky blokované stránky s hazardom alebo pornografiou. Rodič však môže na zoznam pridať aj ďalšie stránky.
O2 Security vás chráni:
- pred nebezpečnými webovými stránkami a s tým súvisiacimi internetovými hrozbami, ako sú vírusy, malvéry (škodlivé softvéry), phishing (nebezpečné odkazy v podvodných e-mailoch či SMS) či botnet (ovládnutie zariadenia),
- pred falošnými stránkami bánk a eshopov, ktoré chcú zneužiť či ukradnúť vaše platobné a osobné údaje,
- v internetovom prehliadači,
- ihneď po aktivácii.
Pridávať môžete aj výnimky, takže stránky je možné zablokovať alebo ich naopak zaradiť na zoznam povolených stránok. Blokovanie alebo povolená je potom celá stránka, čiže nie je možné v rámci služby zablokovať alebo povoliť len konkrétne podstránky.
Môže ju obísť
Avšak nejde o stopercentnú ochranu. Napríklad dieťa ju môže obísť veľmi jednoducho – stačí ak sa prihlási na WiFi. Navyše sa dá obísť aj samotné blokovanie webovej stránky. Pri niektorých stránkach sa zobrazí možnosť napriek upozorneniu na stránku pokračovať.
Obísť riešenie od O2 je však možné aj cez VPN, keď operátor nevie vyhodnotiť na aké stránky sa prihlasujete. Existuje mnoho VPN služieb, ktoré sa dajú ľahko využiť a služba O2 Security vtedy stráca význam.
Z môjho pohľadu ide tak trocha o zbytočnú službu, keďže sa dá blokovanie veľmi ľahko obísť. V prípade detí ide iba o blokovanie obsahu pri surfovaní cez mobilné dáta a stačí im prihlásiť sa na WiFi. Rodičia by namiesto blokovania obsahu skôr mali deti učiť aké hrozby na nich číhajú na internete a ako sa im vyhnúť.