Prišiel na psa mráz. EÚ bude regulovať aj iPadOS

Apple sa stal terčom Európskej komisie v prípade systému iOS. Podľa nariadenia o digitálnych trhoch musel Apple v systéme iOS urobiť viaceré zmeny. Napríklad musel povoliť alternatívne obchody s aplikáciami a aj inštaláciu aplikácii priamo z webových stránok.

Lenže tvrdej regulácii sa vyhol systém iPadOS pre tablety od Apple. Tento systém však vznikol odčlenením od iOS. Nové iPady postupom času dostávali funkcie, ktoré nesmerovali na iPhony a Apple teda z iOS vyčlenil samostatný iPadOS. Teraz si iPadOS všíma aj Európska komisia a regulácia sa mu teda zrejme nevyhne.

Strážca a brány

Nariadenie o digitálnych trhoch (inak aj DMA) sa netýka všetkých služieb a technologických spoločností. Toto nariadenie má priniesť rovnaké podmienky najmä pri veľkých technologických spoločnostiach a službách. Európska komisia určuje tzv. strážcov prístupu a potom určuje brány, ktoré umožňujú prístup k službám strážcu prístupu.

Strážcom prístupu sa stal Apple aj pre iné služby ako iOS. Európska komisia prešetrovala napríklad aj službu iMessage, ale tá sa nakoniec nestala bránou a regulácia podľa nariadenia DMA sa jej vyhlo. Európska komisia však stále Apple vyšetruje a je teda možné, že sa do hľadáčika dostanú aj ďalšie služby alebo produkty od Apple.

Európskej komisii sa napríklad nepáči aplikácia iCloud a Fotky v systéme iOS (obe sú však aj súčasťou iPadOS a macOS). Ak by ich mal Apple umožniť nahradiť, museli by v Cupertine prekopať celý systém iOS. Obe aplikácie sú v ňom tesne integrované.

Pol roka na zmeny

Teraz sa do hľadáčika Európskej komisie dostal aj systém iPadOS. Ten sa zatiaľ regulácii vyhol, ale nie na dlho. Európska komisia mala podľa agentúry Bloomberg informovať Apple, že regulácia podľa nariadenia o digitálnych trhoch sa bude vzťahovať aj na systém iPadOS.

Pre Apple to znamená, že musí aj v systéme iPadOS urobiť viacerá zásadné zmeny. Prakticky pôjde o rovnaké zmeny, ktoré musel Apple urobiť v systéme iOS. Apple bude musieť napríklad umožniť vznik alternatívnych obchodov s aplikáciami alebo inštaláciu aplikácii priamo z webových stránok. No pre iPadOS to znamená aj väčšie bezpečnostné riziká, keďže sa bude musieť celý ekosystém viac otvoriť.

Apple bude musieť všetky zmeny v systéme zrealizovať do pol roka, od kedy sa systém iPadOS stane bránou. Európska komisia bude musieť zverejniť rozhodnutie o zaradení iPadOS na zoznam služieb s reguláciou podľa nariadenia DMA.

Nesplňuje podmienky

Systém iPadOS sa stane bránou a to napriek tomu, že nie sú splnené kapacitné limity pre zaradenie medzi bránu. Lenže podľa Európskej komisie je u systému iPadOS potenciál ďalšieho rastu a to bol jeden z dôvodov prečo ho medzi brány Európska komisia zaradila.

Lenže zariadenie iPadOS medzi brány nemusí byť konečné. Apple sa aj v prípade niektorých ďalších rozhodnutí Európskej komisie obrátil na súdy a tie môžu ešte rozhodnutia Európskej komisie regulovať. Legislatíva DMA je nová a preto iba ťažko odhadnúť ako rozhodnú sudcovia v Luxemburgu. Rozhodnutie Všeobecného súdu Európskej únie sa očakáva tento rok.

Pre Apple nová legislatíva DMA znamená škrt v jeho rozpočte. Ak bude musieť tolerovať alternatívne obchody alebo inštaláciu aplikácii z webu, tak to môže mať pre jeho výnosy devastačné dôsledky. Navyše pokiaľ by podobné pravidlá prešli aj mimo EÚ, tak by musel Apple prekovať celý biznis model. Ten stále viac stavia na zisku zo služieb ako z predaja hardwaru.

Bezzubá legislatíva?

Apple síce čelí vyšetrovaniu zo strany Európskej komisie, ale evidentne si z toho veľa starostí nerobí. Minulý týždeň napríklad zamietol aktualizáciu aplikácie Spotify a to iba preto, že obsahovala informáciu o cenách predplatného pri nákupe priamo cez webovú stránku služby.

Iba pred pár týždňami pritom Apple zmenil pravidlá pre hudobné aplikácie, aby im umožnil priamy odkaz na kúpu predplatného priamo na webe služby. Lenže aj pri takomto nákupe musí prevádzkovateľ odviesť Apple nemalé poplatky.

Apple pritom pred pár mesiacmi dostal mastnú pokutu od Európskej komisie za zneužívania dominantného postavenia pri službe Apple Music. Apple pritom čelí vyšetrovaniu v USA a prešetruje ho tiež Európska komisia. Lenže rozhodnutia úradníkov trvajú často mesiace alebo dokonca roky. Kým teda príde rozhodnutie úradníkov, môže napríklad Apple blokovať vstup alternatívnych obchodov na platformu iOS.

Milan Šedivý
Milan Šedivýhttps://www.techarena.sk/
Technológiám som sa začal venovať už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Smartfóny, tablety, počítače sú mojím svetom. Po desiatich rokoch som sa v roku 2024 rozhodol oživiť portál TechArena.sk. Dôvody som mal dva – iné slovenské technologické weby sa stali technologickým bulvárom a takmer všade po vás chcú predplatné alebo vás otravuje záplava reklamy. V tom je však TechArena.sk iná. Reklamy je minimum a predplatné nemáme ani ho neplánujeme zaviesť.