Spustí OpenAI vlastný vyhľadávač? Dozvieme sa to už 9. mája

V článku sa dočítate

Vo svete vyhľadávania sa toho deje veľa, ale jedným dychom treba dodať, že hlavne vďaka Google. Až takmer 90% vyhľadávaní na internete ide cez Google a ostatné vyhľadávače majú naozaj zanedbateľný podiel. Má to hneď niekoľko dôvodov, ale tým hlavným je kvalita vyhľadávania.

Existujú lokálne vyhľadávače, ktorým sa môže aspoň čiastočne dariť na lokálnych trhoch v niektorých krajinách. Iného veľkého skutočne svetového hráča by ste však vo svete vyhľadávania hľadali márne. Ani Microsoft s vyhľadávačom Bing neuspel a hrá druhé husle. Dôvodom je opäť kvalita mimo domáci americký trh. Zmeniť to však môže príchod vyhľadávača od OpenAI.

Source: StatCounter Global Stats – Search Engine Market Share

Vlastný vyhľadávač?

OpenAI na 9. mája naplánovalo tlačovú konferenciu. Je pravdepodobné, že sa na nej dočkáme opätovného vylepšenia služby ChatGPT a predpokladá sa aj predstavenie jazykového modelu ChatGPT 5. Ten okrem aktuálnejších výsledkov prinesie aj širšie možnosti využitia. Špekuluje sa napríklad o dlhších odpovediach alebo tiež o tom, že nový jazykový model bude vedieť využívať dáta „online“.

Všetky AI nástroje majú teraz takmer rovnakú chybu – nemajú online aktuálne informácie. Ak sa ich teda spýtate na niečo čo sa stalo včera alebo pred mesiacov, väčšinou nedostanete želanú odpoveď. Aj informácie obsiahnuté v službe ChatGPT sú pri platených zákazníkoch niekoľko mesiacov staré. Ak využívate bezplatný model ChatGPT 3.5, tak sú dáta staré dva roky. Generatívna AI vám teda nedokáže zodpovedať otázky týkajúce sa aktuálnej situácie.

Odpoveď ChatGPT 4 ak sa spýtate na aktuálnosť informácií, ktoré má AI k dispozícii.

To by sa však mohlo zmeniť. Podľa správ, ktoré zverejnil portál androidpolice.com by malo OpenAI spolu s Microsoftom predstaviť vlastný plnohodnotný vyhľadávač, ktorý využije Bing a generatívnu umelú inteligenciu. Jazykový model ChatGPT by teda našiel ďalšie využitie.

Zmena SSL

Pre OpenAI by išlo o celkom logický krok, keďže jeho ChatGPT je vlastne tiež len obrovskou databázou a zdrojom informácii. Z nich potom generatívna umelá inteligencia poskladá odpoveď na zadanú otázku. Namiesto zobrazenia odkazov (ako v prípade vyhľadávania na Google), ktoré musíte prehľadať vám teda poskytne priamo odpoveď na otázku.

Navyše OpenAI spolupracuje s Microsoftom a teda by mohla využiť technológiu, na ktorej je postavený vyhľadávač Bing. Všetko sú samozrejme len dohady. Lenže posledné týždne sa dejú zmeny na subdoméne search.chatgpt.com, ktoré naznačujú možné plány OpenAI.

Vydanie nových SSL certifikátov by mohlo naznačovať možné predstavenie vlastného vyhľadávacie nástroja priamo od OpenAI a Microsoftu. Možno sa OpenAI pustí do boja s Google aj sama, keďže nástroje na to firma má. Či sa tak stane sa dozvieme už 9. mája na kedy OpenAI plánuje tlačovú konferenciu.

Milan Šedivý
Milan Šedivýhttps://www.techarena.sk/
Technológiám som sa začal venovať už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Smartfóny, tablety, počítače sú mojím svetom. Po desiatich rokoch som sa v roku 2024 rozhodol oživiť portál TechArena.sk. Dôvody som mal dva – iné slovenské technologické weby sa stali technologickým bulvárom a takmer všade po vás chcú predplatné alebo vás otravuje záplava reklamy. V tom je však TechArena.sk iná. Reklamy je minimum a predplatné nemáme ani ho neplánujeme zaviesť.