Poďme sa najprv pozrieť na to čo vlastne znamená línia Copilot+ PC. Ide o nové zariadenia, ktoré sú pripravené na prácu s umelou inteligenciou a majú dostatočný výkon na spracovanie umelej inteligencie priamo v zariadení. Aj dnes v prípade väčšiny zariadení využijete umelú inteligenciu, ale iba pri chode v cloude. V prípade zariadení s označením Copilot+ dokáže veľký jazykový model bežať priamo v zariadení.
Zároveň ide o prvé dve zariadenia, ktoré bude poháňať ARM procesor od Qualcommu. Vyzerá to, že Microsoft to s ARM procesormi myslí vážne. To bolo výsmechu, keď s tým pred rokmi prišiel Apple. Mnohí výrobcovia si z Apple uťahovali. Zasa raz sa však ukázalo, že Apple môže mať aj dobré nápady.
Čo je Copilot+ PC?
Poďme sa bližšie pozrieť na to čo línia počítačov Copilot+ PC dokáže. Už som spomínal, že ide hlavne o umelú inteligenciu bežiacu priamo na zariadení. Zariadenia z označením Copilot+ musia zvládnuť dokonale pracovať s umelou inteligenciou priamo v zariadení. Microsoft ukázal aj niekoľko príkladov ako umelú inteligenciu priamo v zariadení využiť. Väčšinu funkcií umelej inteligencie predstaví Microsoft až s aktualizáciou Windows 11.
Počítače z označením Copilot+ budú musieť spĺňať aj určité minimálne hardwarové požiadavky a tie budú ešte prísnejšie ako požiadavky na chod Windows 11. Jedným z nich aj minimálny výkon neurálnej jednotky 40 TOPS. Takto výkonnú neurálnu jednotku má len dvojica procesorov – Qualcomm Snapdragon X Elite a Qualcomm Snapdragon X Plus. Oba majú rovnaký výkon 45 TOPS. Microsoft však už pri prezentácii naznačil, že neskôr sa pridá aj Intel a tiež AMD.
Okrem toho budú musieť zariadenia spĺňať aj ďalšie požiadavky. Minimálna RAM pamäť bude 16 GB a minimálne budete potrebovať 256 GB SSD disk. Microsoft sa pustil aj do porovnania s konkurenčným MacBookom Air s procesorom M3. Microsoft tvrdí, že jeho zariadenia budú mať až o 23% vyšší výkon. Lenže Microsoft tak trocha zabudol, že pri MacBooku Air stačí na plynulý chod aj 8 GB RAM. Pri zariadeniach s Copilot+ bude minimum 16 GB RAM pamäte. Windows má navyše tú úžasnú vlastnosť sa „zabordeliť“ a časom je teda vidieť výrazné spomalenie. MacOS týmito neduhmi zďaleka netrpí tak veľmi ako Windows.
Microsoft Surface Laptop
Prvým zariadením z línie počítačov Copilot+ bude notebook Surface Laptop. Ide o kompaktný notebook, ktoré bude poháňať procesor od Qualcommu. Surface Laptop má buď 13,8-palcový displej alebo väčší 15-palcový displej. Oproti minulej generácii však narástla hrúbka aj hmotnosť zariadení. Menší Surface Laptop má hrúbku 17,5 mm a to znamená, že je o 3 mm hrubší oproti minulej generácii. U väčšieho notebooku je hrúbka až 18,3 mm a hrúbka narástla o 3,6 mm. U väčšieho navyše narástla hmotnosť na 1,66 kg.
Displeje oboch notebookov majú pomer strán 3:2 a obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz. Jemnosť bude 201 ppi a nad displejom nájdete aj kameru s full HD rozlíšením aj so senzormi pre Windows Hello. Microsoftu sa podarilo stenčiť rámčeky okolo displeja, takže aj napriek nárastu uhlopriečky displeja u menšieho notebooku, nedošlo k zväčšeniu rozmerov zariadenia (okrem hrúbky).
Čo sa týka konektivity môžete sa spoľahnúť na 2 × USB-C (USB 4), 1 × USB-A (USB 3.1), Surface Connect, 3,5mm port na slúchadla a väčší má ešte čítačku microSD kariet. Bezdrôtovo zvládnu oba notebooky WiFi 7 a Bluetooth 5.4. Navyše na klávesnici nájdete aj špeciálne tlačidlo Copilot+ na vyvolanie AI funkcií.





Čo sa týka RAM pamäte tak minimum je 16 GB, ale k dispozícii bude aj verzia s 32 GB RAM pamäte. Interný SSD disk môže mať maximálne 1 TB. Na výber bude verzia s procesorom Snapdragon X Elite ak Snapdragon X Plus. Poteší, že Surface Laptop vydrží až 22 hodín prehrávania videa a výkon by mal narásť až 86% oproti predchádzajúcej generácii s procesormi Intel.
Surface Pro
Microsoft predstavil aj tablet Surface Pro. Na výber budete mať hneď niekoľko verzií tabletov – najprv si vyberiete typ displeja V ponuke bude LCD a OLED panel. Oba budú mať pomer strán 3:2, rozlíšenie 2880 × 1920 bodov a jemnosť 267 ppi. Uhlopriečka je 13 palcov a obnovovacia frekvencia potom 120 Hz.
Čo sa týka RAM pamäte opäť bude k dispozícii konfigurácia 16 GB alebo 32 GB. Interná pamäť môže mať rovnako až 1 TB. Čo sa týka veľkosti tabletu, tak tá sa oproti predchádzajúcej generácii nezmenila, ale hmotnosť bude 895 gramov.




Ak sa pozrieme na konektivitu, tablet Surface Pro bude mať 2x USB-C port a port Surface Connect. Microsoft nezabudol ani špeciálny port pre pripojenie klávesnice Surface Pro Keyboard. Microsoft však predstavil aj novú generáciu klávesnica, ktorá má už vlastnú batériu a k tabletu ju dokážete pripojiť cez Bluetooth.
Cena a dostupnosť
Nový notebook Surface Laptop a tablet Surface Pro sa dá v USA predobjednať už dnes a prví zákazníci sa zariadení dočkajú budúci mesiac. Obe zariadenia by sa mali pozrieť aj do sveta. Čo sa týka ceny je to komplikovanejšie. Vzhľadom na množstvo kombinácii sa na americké ceny môžete pozrieť priamo na webe Microsoftu – Surface Pro a Surface Laptop. Ceny pri uvedení v Európe však budú o pár desiatok až stoviek eur vyššie.
Zanechajte komentár