Mnohí si službu ICQ veľmi dobre pamätáme. Na trhu sa ICQ objavilo ešte v roku 1996 a bol to predchodca dnešných komunikačných služieb. Na tú dobu však ICQ prinášalo mnohé výhody. Dal sa posielať text aj smajlíky a hlavne to bolo zadarmo na rozdiel od vtedy predražených SMS správ. ICQ malo navyše k dispozícii aj klienta pre Windows, takže sa služba dala pomerne ľahko využívať.
ICQ končí
Lenže konkurencia nikdy nespí a komunikátor ICQ začal za konkurenciou zaostávať. S príchodom smartfónov sa objavili služby ako WhatsApp alebo Facebook Messenger. Komunikácia cez ne bola jednoduchšia, keďže WhatsApp využíva bežné telefónne číslo. ICQ vám pridelilo vlastné číslo, ktoré slúžilo ako identifikátor.
Posledným klinčekom do rakvy bol predaj platformy do ruských rúk. To na dôveryhodnosti službe moc nepridalo a okrem používateľov v Rusku si vo svete ICQ moc používateľov nenašlo. Používateľov ubúdalo a služba sa rozhodla úplne skončiť. Komunikátor ICQ sa definitívne odmlčí už 26. júna.
Začiatok ICQ
ICQ, čo je skratka pre „I Seek You“, predstavuje jednu z prvých komunikačných služieb na internete. Jej história sa začala písať v roku 1996, keď bola založená izraelskou firmou Mirabilis.
Rýchlo sa stala populárnou medzi užívateľmi po celom svete vďaka svojej jednoduchosti a schopnosti prepájať ľudí v reálnom čase. ICQ sa tak stalo inšpiráciou pre mnoho ďalších služieb.
Rané obdobie a inovácie
ICQ zmenilo spôsob komunikácie na internete v čase, keď boli maily a fóra považované za štandard. Umožňovalo užívateľom zasielať si okamžité správy, súbory, a dokonca aj uskutočňovať hlasové a videohovory. V tom čase videohovory nefungovali na mobiloch a Skype bol v plienkach.
Jednou z najzaujímavejších funkcii bolo „ICQ flowers“, ktoré umožňovali užívateľom „posielať“ virtuálne kvety ako znak priateľstva alebo záujmu.
Expanzia a predaj
V roku 1998 kúpil ICQ americký gigant AOL za 407 miliónov dolárov. Tento krok znamenal vstup ICQ do hlavného prúdu internetových technológií a výrazné rozšírenie jeho užívateľskej základne.
Pod záštitou AOL, ICQ pokračovalo v inováciách, vrátane zlepšení v oblasti bezpečnosti a užívateľskej skúsenosti. Lenže služba iba ťažko neskôr držala dych s konkurenciou.
Konkurencia a úpadok
Napriek svojej rannej popularite začal ICQ postupne strácať pôdu pod nohami v dôsledku príchodu nových služieb, ako sú MSN Messenger, Yahoo Messenger a neskôr WhatsApp a Facebook Messenger.
Tieto platformy ponúkali viac funkcii a boli lepšie integrované do mobilných a sociálnych ekosystémov. Používatelia sa ich rýchlo obľúbili a počas užívateľov ICQ začal rýchlo klesať.
Nové vlastníctvo
V roku 2010 ICQ kúpila ruská spoločnosť Mail.Ru Group (dnes známa ako VK Company), čo znamenalo novú éru pre službu, ktorá sa snažila inovovať a prispôsobiť sa novým generáciám užívateľov.
Sústredila sa na zlepšenie mobilnej skúsenosti a integráciu s ďalšími komunikačnými nástrojmi. Lenže skončila v ruských rukách, čo znamenalo ďalší pokles počtu používateľov. Objavili sa totiž obavy, že prístup k dátam majú ruské úrady.
Dedičstvo a vplyv
ICQ si udržiava svoje miesto v histórii internetu ako priekopník v oblasti online komunikácie. Aj keď jeho popularita nie je taká vysoká ako v minulosti, služba si udržiavala lojálnu skupinu užívateľov a jej vplyv na vývoj digitálnej komunikácie je nezmazateľný. Spôsob, akým ICQ formovalo ranné dni internetovej sociálnej interakcie, zostáva kľúčovým míľnikom v technologickej histórii. Lenže aj ICQ nakoniec končí a tradičný zvuk prichádzajúcej správy sa stane minulosťou. Pamätáte si ho?