Objavovanie zmazaných fotiek na iPhonoch nespôsobovala chyba v iCloude, ale chyba v iOS
Po vydaní aktualizácie iOS 17.5 sa začali mnohí užívatelia sťažovať, že sa im v ich iPhonoch objavili niekoľko rokov zmazané fotky. Chyba bol v iOS.
Apple čelil po vydaní aktualizácie iOS 17.5 pomerne vážnemu problému, mnohí užívatelia začali hlásiť, že sa v ich iPhonoch objavili fotky zamazané pred niekoľkookými mesiacmi či dokonca rokmi. Mnohokrát sa tak opätovne objavili fotky, ktoré by užívatelia radšej nechceli znovu vidieť.
Celý problém bol o to pikantnejší, že mnohí užívatelia najprv ukazovali na možnú chybu v iCloude. Prakticky hneď sa objavili špekulácie, že Apple fotky z iCloudu nikdy nezmaže a sú teda naďalej k dispozícii v nejakom skrytom koši. O to viac bola celá kauza pikantnejšia, keďže Apple tradične držal bobríka mlčania a na problém verejne nereagoval.
Tento týždeň sa však objavili aktualizácia iOS 17.5.1, ktorá chybu z opätovným zobrazovaním zmazaných fotiek v iPhonoch opravila. Bola to zároveň jediná chyba, ktorú táto aktualizácia opravovala. Apple však ani v detailoch aktualizácie iOS nezverejnil detaily k samotnej chybe a či ide o opravu funkcie iCloudu alebo opravu len v iOS.
Nakoniec to však vyzerá, že skutočne nešlo o chybu v iCloude, ale o chybu v samotnom iOS. Odborníci na bezpečnosť dát podľa portálu bleepingcomputer.com vykonali reverznú analýzu aktualizácie systému iOS 17.5.1 a zistili v čom bol skutočný problém.
Podľa zverejnených informácii, bola skutočným problémom nová funkcia v iOS 17.5. Chyba bola v samotnom súborovom systéme a funkcii, ktorá mala skenovať súborový systém iPhonu a hľadať prípadné fotografie. Funkcia však našla aj fotografie, ktoré boli užívateľom vymazané avšak nedošlo ešte k ich prepísaniu inými dátami. Funkcia v iOS 17.5 takéto fotografie našla a znovu ich indexovala a tým aj zobrazila v aplikácii Fotky.
Apple chybu už opravil a chyba by sa teda nemala znovu objaviť. Lenže aj táto chyba poukazuje na to, že nič len tak zo zariadenia nezmažete a nechcené súbory sa môžu objaviť aj po niekoľkých rokoch. Nemusia byť pritom nahraté na cloud, ale stačí ich mať uložené priamo v zariadení.