AMD predstavilo vlastné procesory pre počítače Copilot+
Tak toto Qualcommu a Microsoftu nevyšlo. AMD včera na veľtrhu Computex predstavilo hneď dvojicu procesorov, ktoré spĺňajú výkonnostné parametre pre počítače Copilot+.
Microsoft iba pred pár týždňami predstavil nové označenie Copilot+, ktoré majú dostať zariadenia s procesormi dostatočne výkonnými pre výpočet náročných úloh umelej inteligencie priamo na zariadení. Predstavil pritom hneď aj dvojicu vlastných zariadení – tablet a notebook z línie Surface.
Exkluzivita pre Qualcomm?
Zároveň s tým Microsoft oznámil, že zatiaľ má na stroje s označením Copilot+ exkluzivitu len Qualcomm. Výrobcovia teda mali jedinú šancu ako predstaviť zariadenie s označením Copilot+. Výrobca musel siahnuť na niektorý z dvojice ARM procesorov Snapdragon – buď slabší X Plus alebo výkonnejší X Elite.
Microsoft má s ARM Windows a ARM procesormi veľké plány. Inšpiroval sa konkurenčným Apple, ktorý v notebookoch a tabletoch používa ARM procesory už viac ako štyri roky. Microsoft dokonca vytvoril pre ARM Windows špeciálnu emulačnú vrstvu po vzoru Rosetty od Apple. Tá sa ma starať o bezproblémový chod aplikácií a hier, ktoré boli pôvodne napísané pre procesory s architektúrou x86.
AMD neposlúchol?
Lenže ako to už vo svete Windows býva, tak si výrobcovia občas robia čo chcú. Predsa len Microsoft nemá pod kontrolou výrobu hardwaru aj softwaru ako to má Apple. A tak včera na veľtrhu Computex predstavila dostatočne výkonný procesor pre prácu s umelou inteligenciou aj spoločnosť AMD.
Lenže nejde o ARM procesor, ale klasický procesor s architektúrou x86. Microsoft síce v prezentácii k počítačom s označením Copilot+ uviedol, že neskôr sa pridá AMD aj Intel. Zrejme však nemyslel tak rýchlo vzhľadom na exkluzivitu Qualcommu.
Nový procesor od AMD má navyše ešte o niečo vyšší výkon pre prácu s umelou inteligenciou ako majú procesory Qualcomm Snapdragon X Plus a X Elite. Exkluzivita teda Qualcommu skončila skorej ako vôbec začala. Zariadenia s procesormi od Qualcommu sa totiž ešte oficiálne ani nezačali predávať.
Výkonnejšie ako Qualcomm
AMD včera rovnako predstavilo dvojicu procesorov, ktoré majú pre prácu s umelou inteligenciou výkon 50 TOPS. Pre porovnanie procesory od Qualcommu majú výkon 45 TOPS. Lenže nové procesory budú zrejme aj poriadni žrúti energie, keďže nejde o ARM procesory, ale klasickú architektúru x86.
Názov procesoru | Jadrá/vlákna | Frekvencia/Boost | Grafika |
AMD Ryzen AI 9 HX 370 | 12 / 24 | 2.0GHz / 5.1GHz | AMD Radeon 890M |
AMD Ryzen AI 9 365 | 10 / 20 | 2.0GHz / 5.0GHz | AMD Radeon 880M |
AMD argumentuje aj tým, že aplikácie zaťažia samotný procesor menej, keďže nejde o ARM procesor. Tam by bolo potrebné aplikácie emulovať. Lenže AMD zabudlo, že aj v prípade Apple je už väčšina aplikácii dostupná aj priamo vo verzii pre ARM procesory.
Samotný Microsoft plánuje prejsť na ARM procesory aj pri svojich dátových centrách. ARM procesory sú úspornejšie a rovnako výkonné ako procesory x86. Apple v zariadeniach ako Mac Studio dokázal, že môžu byť dokonca výkonnejšie ako procesory x86. Je teda len otázkou času, kedy sa aplikácie pre ARM procesory dostanú aj na Windows.