AppleHardwareMobilyNositeľná elektronika a inteligentná domácnosťPočítačeSoftwareSprávyTabletyUmelá inteligenciaVideáVýrobcovia
Dôležitý

Apple už zajtra predstaví nový iOS 18 a iPadOS 18. Aké novinky očakávame?

Už zajtra začína vývojárska konferencia WWDC, kde Apple tradične predstavuje hlavne softwarové novinky. Tradične očakávame predstavenie nových verzií operačných systémov. Teraz však hlavne očakávame novinky v oblasti AI.

Už zajtra začína vývojárska konferencia WWDC. Apple na WWDC tradične predstavuje hlavne softwarové novinky. Čakáme teda novú generáciu iOS 18 a iPadOS 18. Okrem toho príde zrejme aj nový macOS, visionOS a watchOS. Všetky systémy dostanú zrejme aj riadnu nálož noviniek v oblasti umelej inteligencie. 

Očakávajú sa hlavne novinky v oblasti umelej inteligencie. Apple v oblasti umelej inteligencie za konkurenciou zaostáva a tohtoročná WWDC má priniesť hlavne novinky v oblasti umelej inteligencie. Naznačil to aj CEO Apple Tim Cook počas nedávnej konferencie s investormi. Tim Cook naznačil, že Apple novinky v oblasti umelej inteligencie predstaví čoskoro. Čoskoro môže znamenať práve počas WWDC.

Všadeprítomná AI?

Niektoré novinky v oblasti umelej inteligencie už Apple naznačil, aj keď samozrejme nie priamo. Nedávno v Cupertine Apple predstavili nové iPady Pro, ktoré poháňa procesor M4. Ten má už dostatočný výkon na prácu s umelou inteligenciou priamo na zariadení. Jeho výkon neurálnej jednotky je 38 TOPS a aj keď za konkurenciou zaostáva, môže základné úlohy pri práci s umelou inteligenciou spracovávať priamo na zariadení. 

Apple už pri predstavení nových iPadov Pro ukázal niektoré novinky v oblasti umelej inteligencie, ale len v spojení s inými spoločnosťami. Apple si všetky hlavné novinky nechal práve na vývojársku konferenciu WWDC. Dá sa očakávať, že Apple integruje umelú inteligenciu priamo do samotného systému a nebudú to iba drobnosti. Lenže nie všetky funkcie umelej inteligencie pobežia priamo na zariadeniach. 

Nie všetky iPhony

Lenže s umelou inteligenciou si neporadia všetky iPhony, ktoré Apple teraz predáva. Je to pre nedostatočný výkon starších iPhonov. Tento týždeň sa objavili informácie o podpore umelej inteligencie v rámci systému iOS 18

Zo starších iPhonov budú plnohodnotne s umelou inteligenciou priamo v zariadení pracovať len dva iPhony – iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Ďalšie zariadenia pribudnú až po uvedení línie iPhone 16. Ani u nej však nebude AI súčasťou lacnejších modelov, ale len iPhonu 16 Pro a iPhonu 16 Pro Max. 

Neznamená to však, že ostatné iPhony nebudú pracovať s umelou inteligenciou. Aj menej výkonné iPhony so slabšou neurálnou jednotkou dostanú niektoré funkcie umelej inteligencie. Funkcie však budú fungovať v cloude a nie priamo na zariadení.

Zmeny v iOS 18

Umelá inteligencia nebude jedinou novinkou v rámci operačných systémov iOS a iPadOS. Jednou z väčších zmien v iOS 18 (a zrejme aj iPadOS 18) bude nové usporiadanie ikon aplikácií a hier na domovskej obrazovke. Ikony boli napevno umiestnené v rámci mriežky a nebolo možné nechať medzi nimi voľný priestor. To sa má v iOS 18 zmeniť. Ikony aplikácii a hier budete môcť umiestniť ľubovolne na ploche, vynechať miesto alebo aj celé riadky. 

Okrem umelej inteligencie budú v iOS 18 aj iné zmeny. Do iOS 18 mieri aj podpora pre RCS správy, ktoré využíva konkurenčný Android. Pribudne však napríklad aj vylepšená kalkulačka, ktorá sa má objaviť v iOS 18 aj v iPadOS 18. Apple možno pripraví aj ďalšie zmeny a to hlavne v samotnom prostredí iOS. 

Zmeny v iPadOS 18 pre DMA

Viaceré zmeny nás čakajú aj v prípade systému iPadOS. Ten väčšinou získa všetky novinky zo systému iOS a občas aj niečo navyše. Lenže Apple bude musieť iPadOS upraviť pre nariadenie o digitálnych trhoch. Európska komisia si posvietila na iPadOS a ten bude musieť spĺňať rovnaké podmienky ako platia teraz pre systém iOS v rámci aktu o digitálnych trhoch

Apple teda bude musieť napríklad aj v prípade systému iPadOS umožniť inštaláciu aplikácii a hier z alternatívnych obchodov, ale aj priamo z webovej stránky vývojára. Tieto zmeny však platia len pre užívateľov z Európskej únie. Na WWDC ich zrejme Apple nepredstaví. 

Dá sa očakávať, že to Apple so zmenami pre akt o digitálnych trhoch urobí rovnako ako v prípade iOS. Zmeny implementuje do niektorej z menších aktualizácii systému iPadOS. 

Možno aj hardware

Apple tradične na konferencii WWDC predstavuje hlavne softwarové novinky, ale možno sa tento rok dočkáme aj nejakého prekvapenia. Už dlhšiu dobu sa špekuluje o rozšírení predaja chytrých okuliarov Vision Pro do ďalších krajín

Naznačovali to zmeny v operačnom systéme visionOS, ktoré naznačili pridanie ďalších softwarových klávesníc. Okuliare Vision Pro by sa mohli už krátko po WWDC začať predávať v Austrálii, Kanade, Číne, Francúzsku, Nemecku, Japonsku, Singapure, Južnej Kórey a Veľkej Británie.

Iné hardwarové novinky sa na WWDC neočakávajú. Nový lacnejší iPhone SE 4 predstaví Apple až budúc rok a nové iPhony tradične Apple predstavuje v septembri. Počítače potom tradične Apple predstavuje v závere roka. 

Budeme sledovať

Hlavná úvodná keynote vývojárskej konferencie WWDC začína už zajtra o 10.00 hodine miestneho času. Znamená to o 19.00 hodine nášho času a táto keynote bude rozhodne dlhšia ako tá posledná, počas ktorej predstavil Apple nové iPady Pro a iPady Air a trvala len necelú hodinku

Keynote môžete sledovať na webe Apple alebo na YouTube. Tradične sme si pre vás pripravili online prenos z úvodnej keynote WWDC 2024. Sledovať online prenos môžete u nás zajtra už od 14.00 hodiny. Samotná keynote potom začne o 19.00 hodine nášho času. 

Milan Šedivý

Technológiám som sa začal venovať už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Smartfóny, tablety, počítače sú mojím svetom. Po desiatich rokoch som sa v roku 2024 rozhodol oživiť portál TechArena.sk. Dôvody som mal dva – iné slovenské technologické weby sa stali technologickým bulvárom a takmer všade po vás chcú predplatné alebo vás otravuje záplava reklamy. V tom je však TechArena.sk iná. Reklamy je minimum a predplatné nemáme ani ho neplánujeme zaviesť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články

Back to top button