Elon sa bojí Apple Intelligence. Chce zakázať iPhony

Excentrický miliárd Elon Musk zasa raz perlil na sociálnej sieti X. Apple v pondelok predstavil vlastnú umelú inteligenciu Apple Intelligence.

Nová umelá inteligencia Apple Intelligence bude súčasťou nových operačných systém iOS, iPadOS a macOS. Funkcia však pribudne až po vydaní nových verzií operačných systémov, ktoré je naplánované až na jeseň.

Musk sa zbláznil

Umelá inteligencia od Apple ešte ani nie je funkčná a už proti nej zbrojí Elon Musk. Ten na sociálnej sieti X zverejnil dva príspevky. V prvom vyjadril obavy pred umelou inteligenciou Apple Intelligence a navyše uviedol, že zamestnancom zakáže používať iPhony. 

V druhom príspevku potom ešte prisadil a napísal, že aj návštevníci budú musieť svoje iPhony odovzdať pri vstupe do budov firiem Elona Muska. Musk ich chce potom dokonca zamykať do Faradayovej klietky.

Čo je Faradayova klietka? Faradayova klietka je uzatvorená klietka vytvorená z elektricky vodivého materiálu. Vnútorný priestor klietky je chránený (krytý) voči účinkom vonkajších elektrických, elektrostatických a elektromagnetických polí a vĺn. Princíp spočíva vo vlastnosti elektrického náboja ktorý sa sústreďuje len na povrchu vodiča, nie však v jeho objeme. Klietka ako celok pôsobí ako vodič, preto sa v jej vnútri náboj nenachádza. Elektromagnetické žiarenie je pohlcované povrchom klietky. Pojem Faradayovej klietky pochádza od anglického fyzika Michaela Faradaya.

Zbytočná panika

Muska v príspevkoch mnoho užívateľov chválilo a mnoho aj hanilo. Jeho príspevky sú neraz toxické a až nebezpečné, pretože nimi šíri zbytočnú paniku. Poďme sa teda pozrieť ako je to s Apple Intelligence. 

V prvom rade – iPhone, iPad a Mac nebudú proaktívne aktivovať funkcie Apple Intelligence. Na používaní zariadení sa teda absolútne nič nemení a sú rovnakou hrozbou ako teraz, keď máte napríklad aktívnu Siri. 

Pokiaľ budete chcieť využiť niektorú z funkcií Apple Intelligence, tak bude vyžadovaná interakcia so samotným používateľov. Funkcie Apple Intelligence budú síce integrované priamo do systému, ale aj vtedy bude potrebné povolenie. 

Priamo v zariadení

Umelá inteligencia Apple Intelligence pracuje priamo v zariadení, takže riziko jej zneužitia sa týmto minimalizuje. Muskovi sa nepáčila najmä integrácia ChatGPT do Siri. Lenže aj tu by si mohol Musk pozrieť celú keynote a pochopil by, že použitie na iPhonoch bude bezpečnejšie ako v prípade použitia ChatGPT priamo cez web alebo vlastnú aplikáciu. 

Apple sa k údajom, ktoré zadá používateľ nedostane a tie budú uložené len lokálne na zariadení. Apple predstavil aj systém zabezpečenia práce s umelou inteligenciou. Komplexné požiadavky bežia cez Private Cloud Compute aby bola zabezpečená bezpečnosť a ochrana súkromia. 

Má aj konkurencia

Navyše už teraz si môžu užívatelia do svojich iPhonov stiahnuť aplikáciu ChatGPT. To však Muskovi nevadilo a vadí mu, že sa Apple s OpenAI dohodol a ChatGPT integruje Apple priamo do systému. 

Navyše funkcie umelej inteligencie má aj konkurencia. Samsung ich má vo svojich tohtoročných vlajkových modeloch, Google v Pixeloch a prakticky každý výrobca nejakým spôsobom do svojich zariadení integroval funkcie generatívnej umelej inteligencie. Áno, žiadny to neurobil tak komplexne ako Apple. 

Riziko Apple Intelligence je tak rovnaké ako je riziko využívania akejkoľvek inej umelej inteligencie alebo funkcie telefónu. Muskovi však zrejme ani tak nejde o bezpečnosť dát, ale snaží sa zviditeľniť, keďže by sa mala objaviť čoskoro aj xAI.