Americkej spoločnosti Apple tak trocha ušiel vlak, keď konkurencia už niekoľko mesiacov aktívne koketuje s rôznymi formami a funkciami umelej inteligencie. Microsoft nedávno predstavil počítače a tablety Copilot+, OpenAI vylepšilo služby ChatGPT a od začiatku roka predáva svoje vlajkové lode obohatené o umelú inteligenciu aj Samsung.
Nie prvý, ani posledný
Len Apple v oblasti umelej inteligencie akosi zaostával. Preto sa čakalo čo inžinieri v Cupertine plánujú. Predsa len sa Apple často a rád pasuje do pozície technologického lídra. Neraz sa na jeho keynote dozvedáme ako je lepší ako konkurencia a ako sú jeho zariadenie výkonnejšie.
Páni v Cupertine však doteraz umelú inteligenciu mali ako piate kolo u vozu. Apple nejaké funkcie umelej inteligencie do svojich zariadení pridal, ale išlo len o bežné funkcie na vylepšenie fotiek. To má už kdejaký lowendový telefón za 100 eur.
Prémiový telefón za 1200 eur by mal mať rozhodne rozšírené možnosti v oblasti umelej inteligencie. A to rozhodne zatiaľ iPhony nemali. Apple však v tom nie je sám aj ostatní výrobcovia majú čo doháňať. Hlavne v širšej podpore jazykov a učiť by sa mohli práve napríklad od OpenAI.
Akcie rastú, ide dobrou cestou!
Apple však v pondelok na úvodnej keynote vývojárskej konferencie WWDC konečne predstavil prvé lastovičky v oblasti umelej inteligencie. A naozaj sú to len lastovičky, pretože podporu orezal na minimum. Pri iPhonoch musíte mať len najnovší iPhone 15 a 15 Pro. Pri iPade a MacBookoch je to už lepšie. Lenže ani iPad ani MacBook nemá toľko užívateľov ako iPhone.

A s orezávaním sme neskončili. Iba sme začali. Navyše bude väčšina funkcií umelej inteligencie, ktorú Apple príznačne nazval Apple Intelligence dostupná len pre angličtinu. A teda aby som bola presná – americká angličtina.
Takže počet užívateľov umelej inteligencie od Apple nebude nijako široký. Skôr pôjde o minoritu, aj keď iPhony tvoria v USA až 53% všetkých užívateľov smartfónov. V každom prípade akcie Apple od pondelkovej úvodnej keynote WWDC vytrvalo rastú. Investori zrejme Apple Intelligence dôverujú. Mali by jej natoľko veriť?
Možno ani nechce
Lenže toto obmedzenie nemusí nutne súvisieť len s dostatočným výkonom hardwaru. Apple jednoducho naskočil na vlak umelej inteligencie neskoro. Konkurencia by mohla o príliš rýchlom nasadení AI rozprávať. Svoje si zažil napríklad Google, keď je Gemini generovalo nacistických vojakov ako černochov.
Apple si možno veľmi dobre uvedomuje, že dlhé testovanie nezaručuje úspech. Nikdy totiž nedokážete vychytať všetky hlúpe nápady, ktoré napadnú užívateľov. Pred chybami dokonca varoval aj samotný CEO Apple Tim Cook.
„Som presvedčený, že to bude veľmi kvalitné. Ale úprimne by som povedal, že to nie je stopercentné. Nikdy by som netvrdil, že je to stopercentné,“
povedal na margo Apple Intelligence Tim Cook v rozhovore pre The Washington Post.
Len začiatok
Hodnota akcií na oznámené zmeny v iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia reagovali rastom. Apple sa dokonca na chvíľu vrátil aj trón najhodnotnejšej firmy sveta. Aktuálna trhová kapitalizácia Apple je na úrovni 3,27 bilióna dolárov. Microsoft má trhovú kapitalizáciu na úrovni 3,28 bilióna dolárov.
Lenže pred Applom je poriadne dlhý kus cesty a nie len pred ním. V oblasti umelej inteligencie je ľudstvo len na začiatku dlhej a tŕnistej cesty. Pred úradmi sú neľahké rozhodnutia, aby nebránili rozvoju umelej inteligencie no na druhú stranu, aby sa to celé nezvrhlo.
Európska únia už má schválené nariadenie, ktoré zavádza prvé obmedzenia a nastavuje jasnejšie pravidlá pri vývoji umelej inteligencie. Umelá inteligencia je však stále v plienkach a detskými chorobami bude trpieť. Ostáva len veriť, že všetky detské choroby prežije a ľudstvo s ňou. Hollywood nám už neraz načrtol ako by mohol vyzerať postapokalyptický svet, keď sa umelá inteligencia vymkne spod kontroly.
Zanechajte komentár