Porovnali sme Samsung Galaxy Z Fold 6, Honor Magic V3 a Xiaomi Mix Fold 4. Samsung prepadol, Xiaomi zažiarilo.
Ako dopadne trojica nedávno predstavených skladacích smartfónov ak porovnáme ich hardwarové parametre? Ktorý bude najlepším skladacím smartfónom?
So skladacím smartfónmi sa v poslednom období doslova roztrhlo vrece a výrobcovia ich predstavujú ako na bežiacom páse. A samozrejme každý výrobca o tom svojom smartfóne tvrdí, že je ten najlepší. Ktorý smartfón má však najlepšie hardwarové parametre? Ktorý je tým pomysleným kráľom skladacích smartfónov?
Porovnali sme ich
Či chceme alebo nie, každá recenzia je vždy subjektívne hodnotenie redaktora. Tomu sa niečo môže páčiť a niečo zasa nie. Záleží aj od zvykov recenzenta, aj keď podľa toho by recenzia nikdy vznikať nemala. Lenže občas sa recenzent jednoducho nedokáže odosobniť a potom nájdete recenzie, kde sú rovnaké zariadenia vychválené a zatracované zároveň. Ako teda vybrať ten najlepší skladací smartfón?
Jednoducho – porovnať jeho hardwarové parametre. Hardwarové parametre sú pevne dané a ak má raz niektoré zariadenie napríklad hustotu displeja 418 ppi, tak je jednoducho lepšie ako to, ktoré má len 374 ppi. Samozrejme sú potom parametre, ktoré sa porovnávajú ťažšie ako napríklad kvalita fotoaparátu. Nie vždy musí byť lepší fotoaparát s vyšším rozlíšením.
Áno, nie je v tom žiadny cit, ale je to spravodlivé pre všetkých. Preto sme sa rozhodli skladacie smartfóny ohodnotiť práve pomocou hardwarových parametrov. Ľahko tak vieme zistiť, ktorý zo skladacích smartfónov je lepší. Ako to teda dopadlo?
Tvrdá konkurencia
V segmente skladacích smartfónov to tento rok vyzerá na súboj titánov. Ako prvý svoje skladacie smartfóny predstavil Samsung a to konkrétne dvojicu modelov Galaxy Z Flip 6 a Galaxy Z Fold 6. Potom rovnako dvojicu smartfónov predstavil Honor a išlo o skladacie smartfóny Honor Magic Vs3 a lepšie vybavený model Honor Magic V3. A tento týždeň kartami zamiešalo aj čínske Xiaomi, ktoré predstavilo dvojicu smartfónov – prvé skladacie véčko Xiaomi Mix Flip a skladací top model Xiaomi Mix Fold 4.
Skladacím véčkam sa budeme venovať neskôr a dnes sa pozrieme na top smartfóny so skladacou konštrukciou a porovnáme smartfóny Samsung Galaxy Z Fold 6, Honor Magic V3 a Xiaomi Mix Fold 4. Ktorý z tejto trojice dopadol najlepšie a ktorý je prepadák?
Rozmery a hmotnosť
Ako prvé sme porovnali konštrukcie všetkých troch smartfónov. Hneď na začiatku musím povedať, že bolo jasné kto bude v tejto oblasti tým porazeným. Juhokórejský Samsung totiž konkurentov veľmi podcenil a predstavil hrubý a ťažký smartfón. Konkurencia je však už ďalej a aj toto správanie možno stálo Samsung post jednotky v skladacích smartfónoch.
Súdruhovia v Južnej Kórey zrejme zabudli inovovať, pretože s hrúbkou až 12,1 milimetra skončila vlajková loď Samsungu na treťom mieste. Tesný boj o pozíciu jednotky sa potom odohral medzi Xiaomi Mix Fold 4 a Honorom Magic V3. Iba tesne vyhral Honor Magic V3, ktorý má maximálnu hrúbku 9,3 milimetra a Mix Fold 4 má hrúbku 9,5 milimetra.
Oveľa tesnejší súboj to bol pri hmotnosti. Na treťom mieste skončil opäť juhokórejský Galaxy Z Fold 6 s hmotnosťou 239 gramov. Magic V3 má maximálnu hmotnosť 230 gramov a skončil na druhom mieste. Na prvé miesto sa prebojoval Mix Fold 4 s maximálnou hmotnosťou 228 gramov.
V tejto kategórii sme nehodnotili spracovanie ani použité materiály. Samsungu vsadil karty na prémiové materiály čo sa podpísalo aj pod extrémne vysokú cenu. Konkurencia tu ťahá za kratší koniec, keďže obaja čínsky bratia majú konštrukčné prvky aj z plastu. Pánty sú však pri všetkých troch skladacích smartfónoch z kovu.
Vnútorné a vonkajšie displeje
Ďalším parametrom, na ktorý sme sa pozreli boli displeje. Tu sme hodnotili samostatne vnútorný a samostatne vonkajší displej. Pri vnútornom displeji sme hodnotili uhlopriečku displeje a tiež hustotu. Hustota je pri rozmerných displej dôležitý parameter, keďže čím jemnejší displej tým lepšie zobrazenie obrázkov, hier, textu aj videa. Netreba zabúdať, že všetky skladacie smartfóny majú vnútorné displeje s uhlopriečkami blízko ôsmym palcom a to je už skutočne menší tablet. Zároveň sme hodnotili uhlopriečku predného displeja.
Táto skupina mala jednoznačného víťaza – Xiaomi Mix Fold 4. Čínskym vývojárom sa podarilo do smartfónu vsadiť vnútorný displej s uhlopriečkou až 7,98 palca s hustotou 418 ppi a vonkajší displej s uhlopriečkou 6,56 palca.
Na druhom mieste skončil Honor Magic V3, ktorý má vnútorný displej s uhlopriečkou 7,92 palca, hustotou 402 ppi a vonkajší displej s uhlopriečkou 6,43 palca. V tejto kategórii (a nie len v nej) však absolútne prepadol Samsung Galaxy Z Fold 6 – vnútorný displej s uhlopriečkou 7,6 palca s hustotou 374 ppi a vonkajší displej len s uhlopriečkou 6,3 palca. Na tak drahý smartfón by sme rozhodne čakali lepšie parametre.
Výkon (procesor a RAM pamäť)
Jednou z mála oblastí, kde bol boj medzi tromi skladacími smartfónmi skutočne vyrovnaný je výkon. Všetky tri smartfóny majú vo svojej výbave najvýkonnejší procesor od Qualcommu – Snapdragon 8 Gen 3. Nič výkonnejšie na trhu nie je, ale aj v prípade mobilných procesorov existujú lepšie a horšie konfigurácie procesora.
Samsung siahol po tom najvýkonnejšom a s procesorom Snapdragon 8 Gen 3 SM8550-AC skončil tento krát na prvom mieste. Xiaomi a Honor potom použili procesor Snapdragon 8 Gen 3 SM8550-AB a obaja sončili na druhom mieste.
Inak to však bolo v prípade RAM pamäte. Xiaomi Mix Fold 4 a Honor Magic V3 majú maximálnu kapacitu 16 GB RAM a skončili tak na delenom prvom mieste. Samsung potom skončil na treťom mieste, keďže u neho je maximálna kapacita RAM pamäte len 12 GB. Všetci traja výrobcovia však používajú najrýchlejšie pamäte UFS 4.0.
Fotoaparáty a video
Fotoaparáty boli jednoznačne najťažšie na hodnotenie, pretože každý z výrobcov na to šiel inak. Na zadnej strane Mix Fold 4 nájdeme až štvoricu fotoaparátov, Honor pri smartfóne Magic V3 vsadil karty na vyššie rozlíšenie hlavného snímača, ultraširokouhlého fotoaparátu aj teleobjektívu a Samsung urobil ctrl+c a ctrl+v a prakticky nič na fotoaparátoch nevylepšil.
Hlavné fotoaparáty
Xiaomi so svojou štvoricou fotoaparátov obsadilo prvé miesto, keďže ako jediný výrobca dokázal do skladacieho smartfónu vopchať aj periskopický fotoaparát:
- Hlavný fotoaparát: 50 Mpx, f/1,7, 23 mm, 1/1,49″, 1,0 µm, Laser AF, PDAF, OIS
- Teleobjektív: 50 Mpx, f/2,0, 47 mm, PDAF (9 cm – ∞), OIS, 2x optický zoom
- Periskopový teleobjektív: 10 Mpx, f/2,9, 115 mm, PDAF (30 cm – ∞), OIS, 5x optický zoom
- Ultraširokouhlý fotoaparát: 12 Mpx, f/2,2, 15 mm, 120˚
Na druhom mieste skončil Honor Magic V3, ktorý má výrazne vyššie rozlíšenie fotoaparátov ako Samsung:
- Hlavný fotoaparát: 50 Mpx, f/1,6, 1/1,56″, PDAF, OIS
- Teleobjektív: 50 Mpx, f/3,0, 1/2,51″, PDAF, OIS, 3,5x optický zoom
- Ultraširokouhlý fotoaparát: 40 Mpx, f/2,2, 112˚, AF
Na treťom mieste skončil Samsungu, ktorého fotoaparáty majú najnižšie rozlíšenie a oproti minulej generáciu prinášajú iba malé vylepšenia:
- Hlavný fotoaparát: 50 Mpx, f/1,8, 23 mm, 1,0 µm, dual pixel PDAF, OIS
- Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, 66 mm, 1,0 µm, PDAF, OIS, 3x optický zoom
- Ultraširokouhlý fotoaparát: 12 Mpx, f/2,2, 123˚, 12 mm, 1,12 µm
Tu je dôležité spomenúť, že sme hodnotili len technické parametre a nie samotnú kvalitu fotoaparátov. Napríklad v rebríčku DXO Mark sa ešte ani jeden zo skladacích smartfónov nenachádza. Pri fotoaparátoch totiž platí, že samotná kvalita fotiek nie je až tak ovplyvnená maximálnym rozlíšením ako samotnou kvalitou senzora.
Selfie kamery
V prípade selfie kamier sme k hodnoteniu pristupovali podobne ako v prípade hlavných fotoaparátov. Pozreli sme sa hlavne na maximálne rozlíšenie. Najlepšie parametre má v tomto ohľade Honor Magic V3 , kde výrobca použil dvojicu selfie kamier s rovnakým rozlíšením 20 Mpx.
Na druhom mieste skončil model Xiaomi Mix Fold 4, ktorý má dve 16 Mpx selfie kamery. So selfie kamerami sa hral hlavne Samsung. Ten jednu z nich umiestnil priamo pod displej a dostala mizerné rozlíšenie len 4 Mpx. Kamera na prednom displeji už potom dostala rozlíšenie aspoň 10 Mpx.
Video
A ku kamerám patrí aj video, ktoré napríklad pri selfie kamerách viete využiť aj pri práci cez Teams a podobné aplikácie. Pri fotoaparátoch skončil Samsung na poslednom mieste, ale vo videu si vedie skvelo. Hlavná kamera dokáže nahrávať 8K video pri 30 snímkach za sekundu. Poradí si dokonca aj s extrémne spomaleným videom v rozlíšení 720p a 960 snímkach za sekundu. Samsung Galaxy Z Fold 6 hviezdi aj v prípade video zo selfie kamier, ktoré môže mať maximálne rozlíšenie 4K pri 60 snímkach za sekundu.
Na druhom mieste skončil Xiaomi Mix Fold 4, ktorému však prvenstvo uniklo len tesne. Pri videu z hlavnej kamery sa totiž musíte uspokojiť s 8K kvalitou len pri 24 snímkach za sekundu. Na druhú stranu dokáže extrémne spomalené video pri rozlíšení 720p pri 1920 snímkach za sekundu. V prípade videa zo selfie kamier však ťahá Xiaomi za kratší koniec a skončilo na treťom mieste - maximum je 1080p pri 60 snímkach za sekundu.
Mobil Honor Magic V3 zasa ťahá za kratší koniec v prípade video z hlavnej kamery, kde by si zaslúžil také desiate miesto, pretože absolútne chýba extrémne spomalené video. Zvládne však 4K video pri 60 snímkach za sekundu. Selfie kamera si poradí aj so 4K videom pri 60 snímkach za sekundu a zo to mu patrí druhé miesto.
WiFi a Bluetooth
Asi sa mnohí pýtate, že čo sa dá pokaziť v tejto oblasti. Však ide o vlajkové lode a tak výrobcovia určite siahli po najnovších možnostiach konektivity. Človek mieni a Samsung mení. Absencia WiFi 7 stála Samsung tretie miesto a u vlajkového modelu by WiFi 7 malo byť už samozrejmosťou. Honor ho má a vďaka tomu je na druhom mieste. Xiaomi dokonca prišlo s trojpásmovým WiFi a dostalo sa vďaka nemu na prvé miesto (je však potrebný softwarový update).
V prípade Bluetooth tu máme dve druhé miesta - Galaxy Z Fold 6 aj Magic V3 majú len Bluetooth 5.3. Xiaomi sa v prípade možnosti pripojenia správa pokrokovo a nechýba Bluetooth 5.4. Xiaomi a Honor nezabudli dokonca ani na infračervený port na ovládanie domácich spotrebičov. V prípade drahého Samsungu už tento komponent za pár centov chýba.
Batéria a nabíjanie
A máme tu ďalšiu kategóriu v ktorej extrémne drahý Samsung Galaxy Z Fold 6 prepadol a vyslúžil si tri tretie miesta - za kapacitu batérie, pomalé káblové nabíjanie a ešte pomalšie bezdrôtové nabíjanie. To si naozaj inžinieri v Samsungu myslia, že batéria s kapacitou 4400 mAh, káblové nabíjanie 25 W a bezdrôtové nabíjanie 15 W patria do telefónu za 2-tisíc eur? A to nehovorím o hrúbke 12,1 milimetra. Samsung mohol do mobilu určite osadiť aspoň väčšiu batériu, keďže to dokázalo Xiaomi aj Honor, ktorých skladacie smartfóny sú o takmer 3 milimetre tenšie.
Najväčšiu kapacitu batérie má Honor Magic V3, kde sa do tela s hrúbkou len 9,3 milimetra zmestila batéria s kapacitou 5150 mAh (prvé miesto), ktorá zvládne káblové nabíjanie o výkone 65 W (druhé miesto) a bezdrôtové nabíjanie o výkone 50 W (delené prvé miesto).
Skladací smartfón Xiaomi Mix Fold 4 má batériu s kapacitou 5100 mAh (druhé miesto), ktorá zvládne káblové nabíjanie s výkonom až 67 W (prvé miesto) a bezdrôtové nabíjanie o výkone 50 W (delené prvé miesto). Samsung by sa mohol u oboch konkurentov inšpirovať, 25 W drôtové a 15 W bezdrôtové nabíjanie do vlakovej lodi rozhodne nepatria.
Cena
Posledným ukazovateľom, na ktorý sme sa pozreli je cena. Cena však nemala vplyv na celkové hodnotenie. Na globálnom trhu sa zatiaľ predáva len Samsung Galaxy Z Fold 6, ktorého cena začína na 2000 eurách. Cena ustrelená do nebies, ktorá ani zďaleka nezodpovedá výbave. Samsung má jediné ščaťšie, že ani jeden z konkurentov sa zatiaľ na globálnom trhu neobjavil.
Smartfóny Xiaomi Mix Fold 4 aj Honor Magic V3 sa budú zatiaľ predávať len na domácom čínskom trhu. Ich cena sa tak ťažko odhaduje - ale obaja by sa mohli zmestiť do 1500 eur. Práve preto sme sa rozhodli, že cenu nebudeme počítať do celkového hodnotenia skladacích smartfónov.
Ako sme hodnotili?
A ako to teda dopadlo? V každom hodnotenom parametri mohol smartfón získať minimálne 1 bod a maximálne 3 body. Jeden bod získal smartfón na treťom mieste. Dva body získal smartfón na druhom mieste a tri body ten na prvom mieste.
V niektorých kategóriach sme mali zhodné parametre - pokiaľ existoval víťaz v danej kategórii ten bol na prvom mieste a získal tri body. Ďalší dvaja obsadili druhé miesto a získali dva body každý. Pokiaľ boli dvaja na prvom mieste, tak získali tri body každý a tretí smartfón obsadil bronzovú priečku a získal jeden bod.
Samsung prepadol, Xiaomi excelovalo
Najmenej, len 23 bodov, získal Samsung, ktorý vo väčšine hardwarových parametrov zaostáva za konkurenciou. Inžinieri v Samsungu akoby zaspali dobu a zabudli na pokrok. Hrubé a ťažké telo, malý vnútorný a vonkajší displej, niekoľko rokov staré fotoaparáty, nízke rozlíšenie selfie kamier, chýbajúca podpora WiFi 7, straší Bluetooth 5.3 a tristné pomalé nabíjanie s extrémne malou kapacitou batérie do vlajkovej lode s cenou 2000 eur skutočne nepatria. Samsung má naozaj jediné šťastie - Honor Magic V3 ani Xiaomi Mix Fold 4 sa zatiaľ mimo Čínu nepredávajú, ale to sa môže zmeniť. Samsung bude mať potom veľký problém ako presvedčí zákazníka, aby zaplatil 2000 eur za výrazne horší smartfón?
Na druhom mieste skončil s 36 bodmi Honor Magic V3. jeho plusom je hlavne extrémne tenká konštrukcia, kde sa výrobcovi napriek tomu podarilo integrovať batériu s kapacitou až 5150 mAh (pre porovnanie Galaxy Z Fold 6 má o batériu menšiu o 750 mAh a pritom má telo hrubšie o 2,8 milimetra). Honor si dal záležať aj na parametroch displeja, fotoaparátov a selfie kamier. Škoda len použitých materiálov.
Absolútnym kráľom skladacích smartfónov so ziskom 41 bodov sa však stal Xiaomi Mix Fold 4. A skutočne zaslúžene. Telo má len o 2 milimetre hrubšie ako Honor Magic V3, má však rozmernejší displej (vonkajší aj vnútorný), štvoritý fotoaparát, rýchle nabíjanie a Xiaomi si dalo záležať aj na podpore trojpásmovej WiFi. Oproti Galaxy Z Fold 6 poteší aj prijateľnejšia cena. Už len, aby sa začal predávať aj v Európe.