Aj naše porovnanie skladacích smartfónov ukázalo, že juhokórejský výrobca za konkurenciou výrazne zaostáva. Najlepšie dopadlo čínske Xiaomi s modelom Mix Fold 4. Samsung má zatiaľ jedinú výhodu. Konkurenčný Honor a Xiaomi svoje skladacie smartfóny predstavili len pre domáci čínsky trh. Samsung však smartfóny Galaxy Z Fold 6 a Galaxy Z Flip 6 predáva aj v USA a tiež v Európe.
Drahý, hrubý a s horšou výbavou
Najmä model Galaxy Z Fold 6 to bude mať v súboji s konkurenciou obtiažne. Okrem prehnane vysokej ceny je Samsung Galaxy Z Fold 6 výrazne hrubší ako konkurencia, má horšie displeje a nižšiu kapacitu batérie. Ani prémiové spracovanie nemusí zákazníkov v Číne presvedčiť k jeho kúpe.
Najmä keď sú na čínskom trhu dostupné aj konkurenčné skladacie smartfóny Honor Magic V3 a Xiaomi Mix Fold 4. Obaja majú kvalitnejšie displeje a tiež výrazne tenšiu konštrukciu. Napríklad rozdiel medzi Foldom 6 a modelom Magic V3 sú v hrúbke takmer tri milimetre.
A to je už rozdiel, za ktorý si je zákazník ochotný aj priplatiť. Lenže nemusí. Model Honor Magic V3 je výrazne lacnejší ako Galaxy Z Fold 6. V eurách je to rozdiel niekoľko stoviek eur za lepšie vybavený smartfón. Model Fold 6 teda za konkurenciou zaostáva. Len značka Samsung nemusí stačiť na jeho úspech.
Tvrdá konkurencia v Číne
Samsung tak musí riešiť jeden zásadný problém. Jeho skladacie smartfóny sa môžu na niektorých trhoch prepadnúť do hlbín zabudnutia. Lepšie vybavené zariadenia, ktorými sú Magic V3 aj Mix Fold 4 sa budú predávať na čínskom trhu a možno aj na ďalších trhoch.
Honor aj Xiaomi zrejme neskôr skladacie smartfóny pošlú aj na výlet do sveta. Možno ich inak nazvú, možno urobia zmeny vo výbave a cena bude určite vyššia ako v Číne. Lenže stále bude nižšia ako je cena modelu Fold 6. Navyše aj ďalší výrobcovia pripravujú skladacie smartfóny. Na začiatku budúceho roka by malo napríklad OPPO predstaviť skladací smartfón Open 2.
Skladacie smartfóny sa stávajú hitom a pracujú na nich aj ďalší výrobcovia. V roku 2026 sa do vôd skladacích smartfónov ponorí aj Apple. Ten je však výrazne opatrnejší ako konkurencia a preto jeho skladací smartfón bude mať zrejme kvalitnejší displej bez viditeľného ohybu. To by mohol byť pre Samsung ďalší problém – u modelov Fold 6 a hlavne u modelu Flip 6 je ohyb stále jasne viditeľný a citeľný.
More nevýhod
Samsung mal ešte pred uvedením modelov Galaxy Z Fold 6 a Galaxy Z Flip rozpracovaný minimálne ešte jeden skladací smartfón s lepšou výbavou a možno inou konštrukciou. Malo ísť o model Galaxy Z Fold 6 Ultra s výrazne lepšou výbavou a možno aj tenším telom. To už nie je úplne isté, keďže pred uvedením Foldu 6 sa špekulovalo aj o tenšom súrodencovi.
Samsung sa však nakoniec rozhodol tento smartfón (alebo možno smartfóny) odložiť do šuplíka zabudnutia, pretože páni v Samsungu predpokladali absolútnu neodolateľnosť ich Foldu 6. Už pred premiérov modelov Fold 6 a Flip 6 muselo byť Samsungu jasné, že jeho vlajková loď Fold 6 za konkurenciou zaostáva. Horšia výbava a hlavne hrubšia konštrukcia sú jeho najväčšie nevýhody a tou ďalšou je cena 2000 eur.
Lenže až po predstavení skladacích smartfónov zrejme Samsungu došlo ako veľmi sa mýlil a ako veľmi podcenil konkurenciu. Riešením teda zrejme bude reinkarnácia modelu Fold 6 Ultra. V nejakej podobe a výbave.
Namiesto Ultra bude Slim
Lenže Samsungu už nebude stačiť predstaviť supervýkonný smartfón v podobe modelu Fold 6 Ultra. Skvelo vybavené sú aj skladacie smartfóny od Honoru a Xiaomi. Prísť a prekvapiť môžu aj ďalší výrobcovia. Samsung už nie je jednotkou v počte predaných skladacích smartfónov. Aj tieto čísla ukazujú, že konkurencia dokáže so skladacími smartfónmi zaujať viac ako Samsung. Takže Samsung bude musieť urobiť zrejme aj menšie alebo väčšie zmeny v konštrukcii.
Podľa informácií, ktoré zverejnil portál gsmarena.com plánuje Samsung vymeniť aj vonkajší a vnútorný displej u pripravovaného modelu Fold. Vonkajší displej sa rozmermi bude viac podobať na model Galaxy S24 Ultra a vonkajší displej už teda nebude tak extrémne natiahnutý ako je to u Foldu 6.
To však nebude jediná zmena. Model dostane meno Slim a meno má naznačovať aj tenšiu konštrukciu. Samsung totiž v tomto smere za konkurenciou zaostáva a musí ju dobehnúť. Galaxy Z Fold 6 Slim teda dostane o niekoľko milimetrov tenšiu konštrukciu.
U nás ho nekúpite
A tu nastáva iný problém. Samsung mal totiž pôvodne v pláne predstaviť lepšie vybavenú verziu skladacieho smartfónu Fold 6 s prívlastkom Ultra. Dizajnovo by sa zariadenie podobalo na základný model len by dostalo nejaké vylepšenia po stránke hardwaru.
Teraz však musí Samsung zmeniť aj dizajn zariadenia a hlavne ho vyrobiť výrazne tenšie. To samozrejme nejaký čas potrvá a kľudne to môžu byť aj mesiace. Za tú dobu môžu niektoré trhy ovládnuť konkurenti.
Navyše podľa dnes zverejnených informácií to vyzerá, že sa Samsung Galaxy Z Fold 6 Slim nebude predávať na globálnych trhoch. Smartfón by sa mal objaviť len na domácom trhu a ešte v Číne. Dostupnosť v Európe a v USA je otázna teda skôr nepravdepodobná.