HardwareMobilyMotorolaSamsungSprávyVýrobcoviaXiaomi
Dôležitý

Porovnali sme Samsung Galaxy Z Flip 6, Motorolu Razr 50 Ultra a Xiaomi Mix Flip. Ktorý je kráľom véčkových smartfónov?

Ako dopadnú véčkové smartfóny ak porovnáme ich hardwarové parametre? Rozdiely vo výbave nie sú veľké, ale poznáme porazeného aj víťaza.

So skladacím smartfónmi sa v poslednom období doslova roztrhlo vrece a výrobcovia ich predstavujú ako na bežiacom páse. A samozrejme každý výrobca o tom svojom smartfóne tvrdí, že je ten najlepší. Ktorý smartfón má však najlepšie hardwarové parametre? Ktorý je tým pomysleným kráľom skladacích smartfónov? 

Porovnali sme ich 

Či chceme alebo nie, každá recenzia je vždy subjektívne hodnotenie redaktora. Tomu sa niečo môže páčiť a niečo zasa nie. Záleží aj od zvykov recenzenta, aj keď podľa toho by recenzia nikdy vznikať nemala. Lenže občas sa recenzent jednoducho nedokáže odosobniť a potom nájdete recenzie, kde sú rovnaké zariadenia vychválené a zatracované zároveň. 

Ako teda vybrať ten najlepší skladací smartfón? Jednoducho – porovnať jeho hardwarové parametre. Hardwarové parametre sú pevne dané a ak má raz niektoré zariadenie napríklad hustotu displeja 460 ppi, tak je jednoducho lepšie ako to, ktoré má len 413 ppi. 

Samozrejme sú potom parametre, ktoré sa porovnávajú ťažšie ako napríklad kvalita fotoaparátu. Nie vždy musí byť lepší fotoaparát s vyšším rozlíšením. Áno, nie je v tom žiadny cit, ale je to spravodlivé pre všetkých. Preto sme sa rozhodli skladacie smartfóny ohodnotiť práve pomocou hardwarových parametrov. Ľahko tak vieme zistiť, ktorý zo skladacích smartfónov je lepší. Ako to teda dopadlo?

Tvrdá konkurencia 

V segmente skladacích smartfónov to tento rok vyzerá na súboj titánov. Ako prvý svoje skladacie smartfóny predstavil Samsung a to konkrétne dvojicu modelov Galaxy Z Flip 6 a Galaxy Z Fold 6. Potom rovnako dvojicu smartfónov predstavil Honor a išlo o skladacie smartfóny Honor Magic Vs3 a lepšie vybavený model Honor Magic V3. A tento týždeň kartami zamiešalo aj čínske Xiaomi, ktoré predstavilo dvojicu smartfónov – prvé skladacie véčko Xiaomi Mix Flip a skladací top model Xiaomi Mix Fold 4.

Skladacím smartfónom sme sa už venovali a porovnali sme smartfóny Samsung Galaxy Z Fold 6, Honor Magic V3 a Xiaomi Mix Fold 4. Dnes sa budeme pre zmenu venovať skladacím smartfónom s véčkovou konštrukciou. Porovnali sme véčkové smartfóny – Samsung Galaxy Z Flip 6, Motorola Razr 50 Ultra a Xiaomi Mix Flip. Ktorý z tejto trojice dopadol najlepšie a ktorý je prepadák?

Ako dopadli smartfóny Galaxy Z Flip 6, Mix Flip a Razr 50 Ultra v našom porovnaní?
Ako dopadli smartfóny Galaxy Z Flip 6, Mix Flip a Razr 50 Ultra v našom porovnaní?

Rozmery a konštrukcia

V prípade véčkových smartfónov je situácia trocha iná ako v prípade skladacích smartfónov typu “Fold”. Tam sme mali jednoznačného víťaza s hrúbkou len 9,3 milimetra. V prípade véčkových skladacích smartfónov musia výrobcovia do tela s klasickými rozmermi pri otvorení vtesnať ešte aj kĺb a dva displeja. 

Véčkové smartfóny sú teda o niečo hrubšie ako klasické smartfóny a v zatvorenom stave ich rozhodne budete cítiť vo vačku. Pri otvorení však majú hrúbku bežného smartfónu. V zatvorenom stave má najtenšiu konštrukciu Samsung Galaxy Z Flip 6 s hrúbkou 14,9 palca. Iba o 0,4 milimetra hrubšia je potom Motorola Razr 50 Ultra a Xiaomi Mix Flip je potom od Samsungu hrubší len o 1,1 milimetra. Rozdiely v konštrukcii sú teda minimálne. 

Ak sa pozrieme na hmotnosť, tak je situácia veľmi podobná. Rozdiel medzi najľahším a najťažším smartfónom sú len tri gramy. Najľahší je Samsung Galaxy Z Flip 6 s hmotnosťou 187 gramov, o dva gramy viac má Motorola Razr 50 Ultra a o tri gramy viac má potom Xiaomi Mix Flip. 

Vnútorné a vonkajšie displeje

Ďalším parametrom, na ktorý sme sa pozreli detailnejšie boli displeje. Tu sme hodnotili samostatne vnútorný a samostatne vonkajší displej. Pri vnútornom displeji sme hodnotili uhlopriečku displeje a tiež jeho hustotu. Hustota je pri väčších displej dôležitý parameter, keďže čím jemnejší displej tým lepšie zobrazenie obrázkov, hier, textu aj videa. 

Zároveň sme hodnotili uhlopriečku predného (vonkajšieho) displeja. U niektorých modelov je vonkajší displej vlastne len na okrasu a zobrazenie notifikácii. Avšak displej s uhlopriečkou 4 palce bol v minulosti bežne hlavným displejom zariadení. Takže ho viete využiť aj na plnohodnotné ovládanie bez otvorenia zariadenia. 

Poďme najprv na vnútorný displej. S uhlopriečkou 6,9 palca na prvom mieste skončila Motorola Razr 50 Ultra, ktorá však v hustote displeja s 413 ppi skončila až na treťom mieste. Druhú najväčšiu uhlopriečku má Xiaomi Mix Flip o veľkosti displeja 6,86 palca, ale s najvyššou hustotou 460 ppi. Na treťom mieste skončil Samsung Galaxy Z Flip 6 s uhlopriečkou len 6,7 palca a na druhom mieste pri hustote 426 ppi. 

Pri vonkajších displejoch tu máme dvoch víťazov. Xiaomi aj Motorole sa podarilo do zariadení osadiť až 4-palcový vonkajší displej. Pri oboch ho môžete využiť na plnohodnotné ovládanie smartfónu a nemusíte ho teda ani otvárať. V tejto oblasti zaostáva Samsung Galaxy Z Flip 6, ktorý má uhlopriečku len 3,4 palca. 

Ak sa pozrieme na hustotu vonkajšieho displeja (tú sme však do hodnotenia nezahrnuli) tak je víťazom Xiaomi s hustotou 460 ppi, na druhom mieste je Motorola s hustotou 417 ppi a na treťom potom Samsung s hustotou len 306 ppi.

Výkon (procesor a RAM pamäte)

Hodnotenie výkonu zariadení je jednou z komplikovanejších, pretože výkonnostne sú si všetky tri porovnávané zariadenia veľmi blízke. Najmenej výkonný procesor má Motorola Razr 50 Ultra, ktorá má procesor Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3, ktorý je iba o niečo slabší ako vlajkový procesor Snapdragon 8 Gen3. 

Vďaka použitiu tohto procesora sa Motorola ocitla na treťom mieste. Na druhom mieste skončilo čínske Xiaomi, ktoré rovnako ako Samsung použilo procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Ten v Samsungu má iba o máličko výkonnejšie usporiadanie jadier a preto skončil Samsung Galaxy Z Flip 6 na prvom mieste a Xiaomi Mix Flip na druhom mieste. 

Ak sa pozrieme na RAM pamäť, tak Motorola aj Xiaomi siahli po rôznych konfiguráciách RAM pamäte. Samsung má RAM pamäť s kapacitou 12 GB. Motorola môže mať 8 alebo 12 GB RAM pamäte a Xiaomi potom 12 alebo až 16 GB RAM pamäte. Vždy sme do hodnotenia brali tú najvyššiu kapacitu RAM pamäte. Xiaomi tak skončilo na prvom mieste. Samsung a Motorola skončili zhodne na druhom mieste. 

Fotoaparáty a video 

Fotoaparáty boli jednoznačne najťažšie na hodnotenie, pretože každý z výrobcov použil inú konfiguráciu hlavných fotoaparátov s inými parametrami. Na zadnej strane všetkých troch smartfónov nájdeme len dvojicu fotoaparátov. Tretí fotoaparát by už zaberal priveľa miesta a preto u všetkých absentuje. Lenže každý z výrobcov na to šiel trocha inak. Rozdielna je aj kvalita selfie kamier a tiež kvalita videa z hlavnej kamery aj selfie kamier. 

Hlavné fotoaparáty

Poďme sa pozrieť najprv na hlavné fotoaparáty. Tu je víťazom Xiaomi Mix Flip, ale len veľmi tesne po hodnotení všetkých parametrov a na druhom mieste potom skončila Motorola. Na treťom mieste je Samsung, ktorý ako jediný využil ako druhý širokouhlý fotoaparát a navyše jeho rozlíšenie je len 12 Mpx.

Xiaomi Mix Flip:

  • Hlavný fotoaparát: 50 Mpx, f/1,7, 23 mm (širokouhlý), 1,0 µm, PDAF, OIS, LED blesk, panoráma, HDR, objektívy Leica 
  • Teleobjektív: 50 Mpx, f/2,0, 47 mm, PDAF (9 cm - ∞), 2x optický zoom

Motorola Razr 50 Ultra:

  • Hlavný fotoaparát: 50 Mpx, f/1,7, 24 mm (širokouhlý), 1/1,95", 0,8 µm, PDAF, OIS, LED blesk, panoráma, HDR 
  • Teleobjektív: 50 Mpx, f/2,0, 1/2,76", 0,64 µm, PDAF, 2x optický zoom

Samsung Galaxy Z Flip 6

  • Hlavný fotoaparát: 50 Mpx, f/1,8, 23 mm (širokouhlý), 1,0 µm, duálny pixel PDAF, OIS, LED blesk, HDR, panoráma 
  • Ultraširokouhlý fotoaparát: 12 Mpx, f/2,2, 123˚, 1,12 µm

Tu je dôležité spomenúť, že sme hodnotili len technické parametre a nie samotnú kvalitu fotoaparátov. Napríklad v rebríčku DXO Mark sa ešte ani jeden zo skladacích smartfónov nenachádza. Pri fotoaparátoch totiž platí, že samotná kvalita fotiek nie je až tak ovplyvnená maximálnym rozlíšením ako samotnou kvalitou senzora.

Video (hlavný fotoaparát)

Pri hlavnom fotoaparáte sme sa pozreli aj na maximum pri videu. Na prvom mieste skončilo čínske Xiaomi s modelom Mix Flip. Maximum pri videu je u neho 8K aj keď len pri 24 fps. Na druhú stranu však zvládne Mix Flip aj 1920 fps pri rozlíšení 720p. Druhé miesto si vyslúžila Motorola, ktorá si poradí s 960 fps pri rozlíšení 1080p. Samsung túto hodnotu zvláda len pri nižšom HD rozlíšení.

  • Xiaomi Mix Flip: 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, Dolby Vision HDR
  • Motorola Razr 50 Ultra: 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, HDR10+, gyro-EIS
  • Samsung Galaxy Z Flip 6: 4K@30/60fps, 1080p@60/120/240fps, 720p@960fps, HDR10+

Selfie kamera

U selfie kamier sme hodnotili ich parametre aj video. Pri fotkách skončil na prvom mieste Xiaomi Mix Flip, ktorému na prvé miesto pomohla vyššia sveteľnosť. Na druhom mieste skončila Motorola, ktorá má však inak rovnaké technické parametre. Pri selfie kamere zaostáva Samsung Galaxy Z Flip 6, ktorý má selfie kameru s rozlíšením len 10 Mpx. 

Pri videu sme mali dvoch víťazov s identickými parametrami - Motorolu Razr 50 Ultra a Xiaomi Mix Flip. Na treťom mieste skončil Samsung Galaxy Z Flip 6, ale iba s minimálnym odstupom od víťazov. 

  • Xiaomi Mix Flip: 32 Mpx, f/2,0, 21 mm (širokouhlý), 0,7 µm, Dolby Vision HDR, video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps
  • Motorola Raz 50 Ultra: 32 Mpx, f/2,4, (širokouhlý), 0,7 µm, HDR, Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps
  • Samsung Galaxy Z Flip 6: 10 Mpx, f/2,2, 23 mm (širokouhlý), 1,22 µm, HDR, Video 4K@30fps

WiFi a Bluetooth

Asi sa mnohí pýtate, že čo sa dá pokaziť v tejto oblasti. Však ide o vlajkové lode pri véčkových smartfónoch a tak výrobcovia určite siahli po najnovších možnostiach konektivity. Človek mieni a Samsung mení. Absencia WiFi 7 znamenala pre Samsung tretie miesto a u vlajkového modelu by WiFi 7 malo byť už samozrejmosťou. 

Xiaomi má WiFi 7 a vďaka tomu je na druhom mieste. Motorola dokonca prišlo s trojpásmovým WiFi a dostala sa vďaka nemu na prvé miesto (dostupné je však len na niektorých trhoch). 

V prípade Bluetooth je na treťom mieste opäť Samsung, ktorý podporuje len Bluetooth 5.3. Na prvom mieste skončili Motorola Razr 50 Ultra a Samsung Galaxy z Flip 6 - oba podporujú Bluetooth 5.4. Motorolu aj Xiaomi môžeme pochváliť za naozaj príkladný prístup k podpore sietí na krátke vzdialenosti. Obe zariadenia podporujú WiFi 7 a navyše aj Bluetooth 5.4. Samsung by si mal uvedomiť, že vo vlajkových lodiach najnovšie technológie jednoducho nesmú chýbať.

Batéria a nabíjanie

V prípade kapacity batérie tu máme dve druhé miesta. Motorola aj Samsung majú batériu s kapacitou 4000 mAh. Väčšiu batérie sa podarilo do véčkového smartfónu vtesnať len čínskemu XIaomi. Jeho batéria má kapacitu 4780 mAh. 

Xiaomi má však aj najrýchlejšie káblové nabíjanie s výkonom až 67 W. Chýba však podpora bezdrôtového nabíjania a preto za túto oblasť body Xiaomi nedostane. Na druhom mieste skončila Motorola, ktorej maximálny výkon nabíjania je 45 W. Bezdrôtové nabíjanie má potom zhodný výkon 15 W s modelom Galaxy Z Flip 6.

Na treťom mieste skončil model Galaxy Z Flip 6. Samsung v tejto oblasti zaostáva len s výkonom 25 W. To je na vlajkový model veľmi slabé. Potešujúce je, že Samsung Galaxy Z Flip 6 podporuje bezdrôtové nabíjanie o výkone 15 W a reverzné bezdrôtové o výkone 4,5 W. 

Cena

Cena nebola v prípade véčkových skladacích modelov zahrnutá do celkového vyhodnotenia. Oficiálne sa na Slovensku zatiaľ nepredáva model Xiaomi Mix Flip. Predávajú sa však Motorola Razr 50 Ultra a tiež Samsung Galaxy Z Flip 6. 

Model Motorola Razr 50 Ultra má cenu na slovenských eshopoch od 1099 eur po 1199 eur. Cena modelu Samsung Galaxy Z Flip 6 začína na 1099 a končí na 1319 eur

Ako sme hodnotili? 

A ako to teda dopadlo? V každom hodnotenom parametri mohol smartfón získať minimálne 1 bod a maximálne 3 body. Jeden bod získal smartfón na treťom mieste. Dva body získal smartfón na druhom mieste a tri body ten na prvom mieste. 

V niektorých kategóriach sme mali zhodné parametre - pokiaľ existoval víťaz v danej kategórii ten bol na prvom mieste a získal tri body. Ďalší dvaja obsadili druhé miesto a získali dva body každý. Pokiaľ boli dvaja výrobcovia na prvom mieste, tak získali tri body každý a tretí smartfón obsadil bronzovú priečku a získal jeden bod.

V prípade jedného parametra - bezdrôtové nabíjanie sme mali len dvoch súťažiacich. Xiaomi nemá v parametroch uvedenú možnosť bezdrôtového nabíjania a preto za tento parameter nedostal žiadne body. 

Samsung tretí, Xiaomi vyhralo 

Najmenej, len 27 bodov, získal Samsung, ktorý vo väčšine hardwarových parametrov zaostáva za konkurenciou. Inžinieri v Samsungu akoby zaspali dobu a zabudli na pokrok. Malý vnútorný a vonkajší displej, niekoľko rokov staré fotoaparáty, nízke rozlíšenie selfie kamery, chýbajúca podpora WiFi 7, straší Bluetooth 5.3 a tristné pomalé nabíjanie batérie do vlajkovej lode skutočne nepatria. Podobné hodnotenie od nás dostal minulý týždeň aj Samsung Galaxy Z Fold 6

Na druhom mieste napriek slabšiemu procesoru skončila Motorola Razr 50 Ultra so ziskom 36 bodov. Tá exceluje hlavne veľkým 4-palcovým vonkajším displejom a dvojicou 50 Mpx fotoaparátov. Motorola si na konštrukcii dala skutočne záležať a použila aj väčší displej ako Samsung. Navyše cena je prakticky totožná so Samsungom. Rozdiel medzi Samsungom a Motorolou je však len 9 bodov, čo nie je veľa. 

Na prvé miesto sa prebojovalo čínske Xiaomi s modelom Mix Flip, ktorý získal 38 bodov. Rozmerný vonkajší aj vnútorný displej, výkonný procesor a až 16 GB RAM pamäte potešia nejedného fanúšika moderných technológií. Škoda len, že sa model Xiaomi Mix Flip na Slovensku nepredáva. Pre Samsung je to naopak šťastie, pretože by inak iba ťažko presviedčal zákazníkov ku kúpe horšie vybaveného modelu Galaxy Z Flip 6. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články

Back to top button