Na júnovom WWDC Apple predstavil vlastnú umelú inteligenciu Apple Intelligence, ktorá bolo na zariadeniach Apple dlho očakávaným vylepšením. Lenže potom prišla ľadová sprcha pre užívateľov v Európe a Číne. Apple totiž oznámil, že na týchto trhoch zatiaľ Apple Intelligence neuvedie.
Pre reguláciu?
Minimálne v Európe mala byť dôvodom regulácia o digitálnych trhoch (DMA). Pravidlá totiž Apple prikazujú, aby niektoré údaje umožnil využívať aj s tretími stranami. Apple sa preto rozhodol Apple Intelligence do Európy zatiaľ neuviesť.
Môže trvať aj mesiace a v horšom aj roky kým sa Apple Intelligence do Európy dostane. Ružové to však pre užívateľov zariadení od Apple nie je ani na domácom trhu. V USA totiž tiež Apple posunul uvedenie funkcií Apple Intelligence. Apple totiž rozdelil uvedenie funkcií AI do dvoch výrok. V tej prvej v závere tohto roka pridá Apple niektoré vylepšenia, ale hlavná várka funkcií vrátane novej Siri bude dostupná až budúci rok.
Vtedy sme ešte písali, že pre Európu sa nič nemení. Lenže s uvedením nových beta verzií operačných systémov od Apple to vyzerá tak, že predsa len sa niektoré funkcie Apple Intelligence dostanú do Európy.
Brány sú dôležité
V novej beta verzii systému macOS 15.1 Sequoia sa totiž píše, že funkcie Apple Intelligence nebudú dostupné v Číne. Európa sa v poznámkach k vydaniu neuvádza. Pri iOS 18.1 sa však pri Apple Intelligence uvádza, že funkcie nie sú dostupné v Európe a v Číne. Všimli si to v podcaste Upgrade.
Ako je to možné? Všetko tkvie v kúzelných písmenách DMA. Legislatíva DMA určuje tzv. stráčsov prístupu a potom definuje brány. Apple je strážca prístupu, ale nie všetky služby a aplikácie od Apple sú zároveň brány.
Práve brány sú tie dôležité, pretože pri práve služby a aplikácie označené ako brány musia plniť všetky podmienky v zmysle legislatívy DMA. Zatiaľčo iOS je bránou, pretože spĺňa podmienky legislatívy, tak macOS bránou nie je. Keďže macOS nie je bránou, nemusí pri nej Apple plniť podmienky DMA legislatívy a teda zdieľať s tretími stranami dáta s údajov získaných pri využívaní Apple Intelligence.
Príde do Európy?
Ak by Apple skutočne zmenil plány, tak sa niektoré služby Apple Intelligence môžu pozrieť do Európy skorej ako sme predpokladali. Samozrejme stále môže ísť o chybu a Apple mohol jednoducho zabudnúť Európu do poznámok pridať. Aj keď to je veľmi málo pravdepodobné.
Stále však platí, že Apple Intelligence bude na začiatku dostupná len v angličtine. Môže trvať aj niekoľko rokov kým sa pridajú aj ďalšie jazyky. Hlasová asistentka Siri je tu už desať rokov a stále nie je dostupná v slovenčine ani v češtine. Podobné to môže byť aj pri Apple Intelligence, aj keď časť funkcií pobeží cez ChatGPT a ten komunikuje aj v slovenčine.