HardwareMicrosoftMobilyPočítačeQualcommSprávyVýrobcovia

Arm si strelil do vlastnej nohy. Zobral licenciu Qualcommu a prakticky zarezal zariadenia s Windows

Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí. Arm včera zobral licencie na procesory Qualcommu a prakticky tým zarezel armové Windows.

Túžba po peniazoch môže britský Arm stáť nemalú sumu. Arm a Qualcomm spolu vedú niekoľko rokov spor ohľadom licencií. Arm sám o sebe nie je producentom procesorov, ale drží patenty a pre ostatných výrobcov vydáva licencie. Tie môžu potom pri tvorbe vlastných procesorov vychádzať z návrhov vytvorených v Arme. 

Má dva mesiace

Qualcomm teraz o takúto licenciu prišiel. Do dvoch mesiacov by teda mal úplne zastaviť produkciu procesorov a prestať ich dodávať výrobcom zariadení. V celom spore nejde vlastne o nič iné ako o peniaze. Arm má dve verzie licencií, kde pri jednej má vyšší bakšiš a pri druhej výrazne nižší. Qualcomm dlhodobo využíva práve tú z nižším bakšišom a to sa samozrejme Armu nepáči. 

Arm sa teda rozhodol zarezať aktivity Qualcommu v oblasti armových WIndows. Tým, že zobral Qualcommu licenciu na využívanie technológii Armu zobral firme vietor z plachiet. Väčším problémom to však bude vo svete smartfónov, keďže má Qualcomm práve v tejto oblasti dominanciu najmä u drahších a lepšie vybavených zariadeniach. Navyše Qualcomm iba tento týždeň predstavil nový vlajkový procesor Snapdragon 8 Elite, ktorý by sa už o pár dní mal objaviť v prvých zariadeniach. Väčšina výrobcov s týmto procesorom počíta pre vlajkové lode, ktoré sa objavia v budúcom roku. 

V každom prípade má Qualcomm dva mesiace na vyriešenie problému. Ak to do tej doby nestihne, tak sa do problémov dostanú mnohí výrobcovia a nie len Qualcomm. Procesory od neho berie väčšina výrobcov smartfónov.

Nové aj straé

Lenže Qualcomm musí podľa výpovede zo strany Armu zastaviť produkciu nových procesorov do 60 dní. Ak by musel Qualcomm zastaviť produkciu procesorov bola by to pre segment smartfónov katastrofa. Stopku by dostali všetky procesory nielen nový Snapdragon 8 Elite, ale aj staršie generácie procesorov. Pre výrobcov smartfónov by to znamenalo pohromu, pretože nie je možné len tak rýchlo nahradiť procesory od Qualcommu. 

Navyše pre výrobcov procesorov aj zariadení je to zdvihnutý prst. Ak sa budú spoliehať na licenciu od Armu môžu sa kedykoľvek ocitnúť v rovnakej situácii. Arm mi zo dňa na deň vypovie zmluvu a da 60 dní na zastavenie predaja (áno spor s Qualcommom sa tiahne od roku 2022, ale nikto nepredpokladal také vyhrotenie zo strany Armu).

Arm takto môže ktoréhokoľvek producenta hardwaru kedykolvek vydierať a držať mu nôž na krku, aby ho napríklad donútil platiť viac. Arm si však zrejme neuvedomuje, že týmto krokom sa pre mnohých stal nedôveryhodnou firmou. Je teda len otázka času, kým sa niektorí z veľkých výrobcov rozhodne ísť vlastnou cestou a vyvíjať vlastné riešenia. Nebude to samozrejme jednoduchá cesta a nebude to zo dňa na deň. 

Koniec armových WIndows?

Týmto krokom však navyše Arm prakticky vyradil zo hry zariadenia s Windows. Armové procesory pre Windows produkuje len Qualcomm. Výrobcovia notebookov a počítačov však nebudú siahať po riešení od Qualcommu, keď nevedia či budú môcť takéto zariadenia distribuovať zákazníkom. Jednoduchšie je siahnuť poosvedčenom AMD alebo procesoroch od Intelu. Armové WIndows tak tento krát nezarezal Microsoft, ale postaral sa o to samotný Arm. 

Škoda len, že konkurenčnému Apple sa prechod na Arm podaril pomerne jednoducho a bez väčších komplikácii. Microsoft sa tento krát síce na nové armové zariadenia skvelo pripravil, len zrejme nečakal nôž do chrbta od samotného Armu. Pritom ak by sa Arm vo WIndows osvedčil mohol ľahko získať väčší a časom možno aj dominantný podiel. Do jeho kasy by tak tiekli miliardy za nič. Namiesto toho si naštval jedného z najdôležitejších zákazníkov pre pár stratených miliardy. 

Zdroj
Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button