Od začiatku roka platí v Európskej únii Akt o digitálnych trhoch (inak skôr pod skratkou DMA). Nová legislatíva technologickým firmám prikazuje byť otvorenejší a najviac to schytal práve Apple. Ten musel v Európskej únii výrazne uvoľniť pravidlá týkajúce sa systémov iOS a iPadOS.
Tvrdšie pravidlá
Užívatelia v Európskej únii musí napríklad Apple umožniť inštaláciu aplikácií z alternatívnych obchodov a tiež inštaláciu alternatívnych obchodov. Navyše musí Apple umožniť odinštalovať systémové aplikácie. Nová legislatíva DMA má byť zo strany Apple dôvodom aj na odklad umelej inteligencie Apple Intelligence v Európskej únii.
Teraz však môže stratégia Apple ešte viac naraziť. Európska komisia začala Apple prešetrovať pre jeho postupy v prípade systému iPadOS. Ten síce Apple otvoril, ale nie úplne. Apple si pravidlá opäť vysvetlil svojsky a napríklad príslušenstvo stále obmedzuje.
Práve chabá podpora príslušenstva tretích strán zo strany Apple je dôvodov vyšetrovania zo strany Európskej komisie. Napríklad klávesnice alebo perá tretích strán nemusia fungovať rovnako ako príslušenstvo Apple.
Nielen pokuta
Pokiaľ by Európska komisia rozhodla, že Apple porušuje európske pravidlá, môže ho to vyjsť poriadne draho. V najhoršom prípade ak by sa Apple dobrovoľne nepodvolil pravidlám, môžu mu Európska komisia udeliť sankciu až do výšky 10% z celosvetových tržieb. To by znamenalo pokutu až do výšky takmer 40 miliárd dolárov.
Lenže pokuta nie je to najhoršie čo Apple čaká. Ak bude musieť Apple uvoľniť pravidlá pre príslušenstvo a umožniť aj tretím stranám využívať všetky systémové nástroje bude to znamenať ďalšie miliardy dolárov, ktoré stratí z tržieb z predaja drahého príslušenstva. To od konkurencie je často výrazne lacnejšie a mnoho užívateľov by radšej potom siahlo po ňom ako po predraženom od Apple. Apple by tak stratil miliardy z predaja príslušenstva.