Téma: Bude musieť Google predať Chrome?
Americké ministerstvo spravodlivosti nedávno navrhlo sériu opatrení zameraných na obmedzenie dominantného postavenia spoločnosti Google v oblasti internetového vyhľadávania a prehliadačov.
Tieto návrhy zahŕňajú napríklad predaj prehliadača Chrome, určité obmedzenia pre operačný systém Android a ďalšie kroky na podporu hospodárskej súťaže. Spoločnosť Google na tieto návrhy reagovala s obavami, že by mohli poškodiť spotrebiteľov a oslabiť technologické postavenie USA.
Ak by však Google nepristúpil na opatrenia zo strany amerického ministerstva spravodlivosti mohlo by to vyústiť až v nútené oddelenie operačného systému Android. V rámci návrhu budú mať opatrenia navrhnuté úradníkmi vplyv nielen na hospodárenie samotného Google.
Pozadie sporu
V auguste 2024 federálny sudca rozhodol, že Google nezákonne udržiava monopol v oblasti online vyhľadávania. Tento verdikt bol výsledkom štvorročného sporu medzi spoločnosťou Alphabet, materskou firmou Google, a vládou USA.
Americké ministerstvo spravodlivosti (Department of Justice, DOJ) uviedlo, že Google platil miliardy dolárov ročne spoločnostiam ako Apple, aby zabezpečil, že jeho vyhľadávač bude predvolený na zariadeniach iPhone. Napríklad v roku 2022 inkasoval Apple od Google až 20 miliárd dolárov. Google si zaplatil za to, aby bol jeho vyhľadávač nastavený ako predvolený v prehliadači Safari.
Treba však poznamenať, že Google neplatí len Apple. Nemalé peniaze od neho inkasuje aj Mozilla, ktorá z týchto zdrojov financuje vývoj prehliadača a ďalšie aktivity. Ak jej Google nebude môcť platiť za predvolenie jeho vyhľadávača, tak to môže mať devastačné následky na ďalšie fungovanie Firefox a jeho ďalší vývoj.
Návrhy ministerstva spravodlivosti
Americké ministerstvo spravodlivosti navrhuje hneď niekoľko krokov ako obmedziť dominantné postavenie Google v oblasti vyhľadávania. Všetky budú mať nemalé dosahy na hospodárenie Google.
DOJ navrhlo niekoľko opatrení na obmedzenie dominancie Google:
- Predaj prehliadača Chrome: Google by mal predať svoj prehliadač Chrome, aby sa znížila jeho kontrola nad prístupom k internetu a umožnila sa väčšia konkurencia v oblasti vyhľadávania. Už dnes napríklad v rámci Európskej únie musí Google podľa legislatívy DMA umožniť pri prvom spustení prehliadača Chrome výber vyhľadávača.
- Obmedzenia pre Android: Navrhuje sa, aby Google obmedzil integráciu svojho vyhľadávača s operačným systémom Android, čím by sa zabránilo preferovaniu vlastných služieb na úkor konkurencie.
- Zákaz predvolených nastavení: Google by nemal uzatvárať dohody, ktoré zabezpečujú, že jeho vyhľadávač bude predvolený na zariadeniach iných spoločností, ako sú napríklad iPhony.
- Zdieľanie údajov: Google by mal zdieľať svoje údaje a výsledky vyhľadávania s konkurenciou, aby sa podporila hospodárska súťaž a inovácie.
Reakcia Google
Spoločnosť Google reagovala na tieto návrhy na svojom blogu, v ktorom vyjadrila obavy z navrhovaných opatrení. Kent Walker, prezident pre globálne záležitosti a hlavný právny zástupca spoločnosti Google, uviedol, že tieto návrhy sú „radikálne“ a mohli by poškodiť spotrebiteľa, oslabiť ochranu súkromia a znížiť kvalitu produktov Google.
Walker tiež vyjadril obavy, že by tieto opatrenia mohli oslabiť technologické postavenie USA na globálnej úrovni. Pritom už napríklad v krajinách Európskej únie platia pre Google a aj ďalšie veľké technologické spoločnosti prísnejšie pravidlá. V systéme Android musí Google okrem prehliadača Chrome ponúkať aj iné alternatívne prehliadače a rovnako musí pri spustení Chrome ponúknuť aj iný vyhľadávač ako Google.
Dôsledky pre trh
Ak by boli tieto opatrenia implementované, mohli by mať významný vplyv na trh s internetovými prehliadačmi a vyhľadávačmi. Predaj prehliadača Chrome by mohol viesť k vzniku nových konkurentov a zvýšeniu hospodárskej súťaže.
Obmedzenia pre Android by mohli umožniť iným vyhľadávačom získať väčší podiel na trhu. Zákaz predvolených nastavení by mohol viesť k väčšej diverzite vyhľadávačov na rôznych zariadeniach. Zdieľanie údajov by mohlo podporiť inovácie a zlepšiť služby pre spotrebiteľov.
Na druhú stranu sú tu aj riziká. Chrome priniesol mnohé inovácie a prakticky zmenil trh s prehliadačmi. Ak jeho vývoj nebude financovať Google mohlo by prísť k obmedzeniu inovácií alebo by sa dokonca vývoj prehliadača mohol úplne zastaviť.
Porovnanie s prípadom Microsoftu
Tento prípad pripomína antitrustový spor s Microsoftom z roku 2001, keď sa ministerstvo spravodlivosti pokúsilo rozdeliť Microsoft kvôli jeho dominantnému postaveniu na trhu s internetovými prehliadačmi a operačnými systémami. Microsoft sa vtedy dohodol na opatreniach, ktoré situáciu vyriešili.
Dnes sú však pozície Microsoftu a jeho prehliadača Edge výrazne odlišné. Práve s príchodom Chromu začal Microsoft strácať svoje dominantné postavenie a po niekoľkých rokoch sa stal Chrome dominantným prehliadačom na počítačoch a neskôr aj na mobiloch s Androidom.
Budúci vývoj
Súdne konanie v tomto prípade pokračuje a konečné rozhodnutie sa očakáva v auguste 2025. Google má možnosť predložiť svoje návrhy a argumenty v decembri 2024.
Výsledok tohto prípadu môže mať významný vplyv na budúcnosť technologického priemyslu a reguláciu veľkých technologických spoločností.
Vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie a možné odvolania je ťažké predpovedať konečný výsledok. Avšak tento prípad zdôrazňuje rastúci tlak na veľké technologické spoločnosti, aby dodržiavali antitrustové zákony a podporovali spravodlivú hospodársku súťaž.