Sudkyňa v Spojených štátoch totiž rozhodla v prospech Qualcommu, čím aspoň nateraz uvoľnila cestu pre vývoj a uvedenie nových vlastných procesorov Snapdragon. Tento právny spor pritom siaha až k akvizícii spoločnosti Nuvia, ktorú Qualcomm kúpil v roku 2021 s cieľom posilniť svoje kapacity vo vývoji vlastnej mikroarchitektúry.
Pozadie sporu
- ARM ako kľúčový hráč – ARM je momentálne dominantným poskytovateľom licencií pre mobilné čipy, a to vďaka svojej architektúre využívanej v procesoroch takmer všetkých smartfónov či tabletov. Dlhodobo spolupracuje s výrobcami, ktorým poskytuje práva na využívanie svojich návrhov (tzv. licencie).
- Nákup Nuvie – V roku 2021 Qualcomm odkúpil začínajúcu spoločnosť Nuvia, ktorú založili bývalí inžinieri zo spoločnosti Apple s cieľom priniesť výkonné procesory postavené na ARM architektúre. Qualcommu to otvorilo bránu k vývoju vlastných čipov s inovatívnou mikroarchitektúrou, kde by už nebol odkázaný iba na referenčné návrhy od ARM.
- Žaloba zo strany ARM – ARM podal žalobu s tvrdením, že Qualcomm neoprávnene preniesol licenciu z Nuvie na seba a mal by tak získať pôvodné licenčné podmienky. ARM tvrdilo, že Qualcomm mal uzatvoriť úplne novú zmluvu o licencovaní. Jadrom sporu bolo, či môže Qualcomm využiť licenčnú dohodu Nuvie aj po jej odkúpení, alebo či musí ARM-u zaplatiť dodatočné poplatky na základe nových podmienok.
Rozhodnutie súdu a jeho dôsledky
Sudkyňa v Delaware najnovšie zamietla kľúčové body žaloby zo strany ARM, čím potvrdila doterajšie stanovisko Qualcommu. To v praxi znamená, že Qualcomm môže ďalej využívať výhody získané pri akvizícii Nuvie, a teda pokračovať v prípravách nových čipov bez zásadných právnych obmedzení či povinnosti uzatvárať nové licenčné dohody.
Prečo je to dôležité?
- Rýchlejší vývoj inovatívnych procesorov – Tým, že Qualcommu nehrozí okamžité prerušenie vývoja, môže urýchliť práce na vlastných CPU jadrách založených na ARM architektúre. Tie by mohli priniesť ešte lepší výkon a energetickú efektivitu, čo by sa priamo prejavilo na kvalite budúcich smartfónov, tabletov či notebookov.
- Väčšia nezávislosť od ARM – Qualcomm sa síce úplne neodpúta od ARM, keďže naďalej potrebuje licenciu na samotnú architektúru, no vďaka Nuvii má možnosť ponúknuť viac vlastných riešení a menej sa spoliehať na generické návrhy od ARM.
- Možné dopady na trh – Víťazstvo Qualcommu ukazuje, že vývoj vlastných CPU jadier (či už v smartfónoch, alebo iných zariadeniach) je možné realizovať aj mimo tradičných licenčných modelov ARM. To by mohlo motivovať ďalších výrobcov, aby sa pokúsili získať väčšiu kontrolu nad vývojom hardvéru a znižovali tak potenciálnu závislosť od jedného licenčného partnera.
Čo bude nasledovať?
Hoci sa Qualcommu podarilo dosiahnuť úspech v rámci tohto kola právnych sporov, nie je vylúčené, že ARM sa pokúsi rozhodnutie napadnúť. Napriek tomu je zatiaľ jasné, že Qualcomm môže pokračovať vo vývoji, pričom prvé ovocie z akvizície Nuvie by sme mohli vidieť už v najbližších generáciách čipsetov Snapdragon. Prvý procesor s novými jadramo už Qualcomm predstavil v podobe procesorov Snapdragon X Elite a Snapdragon X Plus. Okrem nich tento rok predstavil Qualcomm výkonný procesor Snapdragon 8 Elite.
V konečnom dôsledku by táto situácia mohla ešte viac zvýšiť konkurenciu na poli mobilných, ale aj počítačových procesorov. Qualcomm totiž vďaka novým inováciám môže ponúknuť čipy s vyšším výkonom pri zachovaní nízkej spotreby energie, čo je vo svete mobilných zariadení, a čoraz viac aj notebookov, kľúčovým faktorom úspechu.