HardwareHMDMobilyPredstavenie zariadeníSprávyVýrobcovia

HMD Key: Mizerná výbava, zastaralý dizajn a vysoká cena

HMD Key je lacný smartfón so slabým výkonom, zastaraným displejom a priemernou výdržou, vhodný len pre nenáročných.

Technické parametre HMD Key
  • Siete. GSM / HSPA / LTE
  • Rozmery: 166,4 x 76,9 x 9 mm, odolný voči prachu a striekajúcej vode
  • Hmotnosť: 185,4 g
  • SIM: Nano-SIM
  • Displej: IPS LCD, 460 nitov (špičkový), uhlopriečka 6,52 palca, 102,6 cm2, 80,2 % pomer obrazovky k telu, rozlíšenie 576 x 1280 pixelov, pomer 20:9, hustota 215 ppi
  • Operačný systém pri uvedení: Android 14 (Edícia Go)
  • Procesor: Unisoc SC9832E, štvorjadrový procesor 1,3 GHz Cortex-A53, GPU Mali-820MP1
  • Pamäť: 32 GB/2 GB RAM, slot na pamäťovú kartu microSDXC (používa zdieľaný slot na SIM kartu)
  • Hlavný fotoaparát: 8 Mpx, (širokoúhlý), AF, LED blesk, panoráma
  • Selfie kamera: 5 Mpx
  • Zvuk: 3,5 mm jack
  • Dáta: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, GPS, GALILEO, USB typu C
  • Senzory: Akcelerometer, proximity senzor
  • Batéria: 4000 mAh, káblové nabíjanie 10W
  • Cena: cca 130 EUR (cena n aglobálnom trhu môže byť vyššia)

Nový smartfón HMD Key prichádza na trh ako voľba pre nenáročných používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupné zariadenie. Na prvý pohľad môže zaujať nemoderným a veľmi jednoduchým dizajnom a pomerne kompaktným vyhotovením, avšak jeho parametre rýchlo prezradia, že ide o vyslovene základný model. 

Pri pohľade na niektoré kľúčové vlastnosti, ako napríklad rozlíšenie displeja či výkonnosť hardvéru, sa preto nemožno ubrániť kritike. Prejdime si teda jednotlivé aspekty tohto zariadenia a zhodnoťme, prečo má HMD Key v dnešnej dobe tak trochu ťažkú pozíciu.

Dizajn a konštrukcia

Z konštrukčného hľadiska sa HMD Key snaží zaujať jednoduchou estetikou, ktorá môže pôsobiť síce uhladene, ale ťažko by sme ju označili za inovatívnu. Zadný plastový kryt je matný a rám telefónu taktiež plastový, čo celkovo zodpovedá nízkej cenovej kategórii. 

Hmotnosť 185,4 gramu je celkom prijateľná, no smartfón pôsobí trochu hrubšie, než by ste možno očakávali – telefón má hrúbku 9 mm, čo je v dnešnej dobe priemer, ak nie podpriemer. Kladne môže môžeme hodnotiť odolnosť voči prachu a striekajúcej vode, no nejde o žiadnu oficiálnu certifikáciu, a pri reálnom používaní je na mieste byť opatrný.

Displej

Displej je jedno z najväčších sklamaní, keďže výrobca zvolil IPS LCD panel s maximálnym jasom len 460 nitov. V praxi to znamená, že na priamom slnku môže byť čitateľnosť horšia, než by ste si priali. 

Rozlíšenie 576 × 1280 pixelov je vyslovene nízke (vzhľadom na uhlopriečku 6,52 palca), výsledkom čoho je hustota len okolo 215 ppi. V dobe, keď aj lacné telefóny ponúkajú aspoň HD+ alebo Full HD panely, pôsobí tento displej zastaralo a použité rozlíšenie je nedostatočné. 

Na druhú stranu, znížená jemnosť môže menej náročným používateľom postačovať, najmä ak budú na telefóne len prehliadať internet a písať správy. V roku 2025 však ide skôr o kompromis, ktorý by sa dal akceptovať jedine pri extrémne nízkej cene.

Výkon a softvér

V telefóne nájdete štvorjadrový Unisoc SC9832E, taktovaný na 1,3 GHz, doplnený grafickým čipom Mali-820MP1. Tento procesor je už roky známy ako riešenie pre tie najlacnejšie smartfóny, ktoré ponúkajú len úplný základ. Spustíte síce bežné aplikácie, ale pri otváraní viacerých záložiek v prehliadači či pri pokuse o akúkoľvek náročnejšiu hru narazíte na výrazné spomalenia. Operačná pamäť dosahuje len 2 GB RAM, čo je v čase, keď aj stredná trieda ponúka 6 – 8 GB, naozaj slabé.

Jedinou mierne pozitívnou stránkou je, že telefón beží na Android 14 (Go Edition). Táto upravená verzia Androidu je určená práve pre základné zariadenia so slabším hardvérom, takže si systém vie poradiť s obmedzenými zdrojmi a ponúka aspoň trochu plynulejšie fungovanie. Stále však treba počítať s kompromismi, ako je nižší detail grafiky detail alebo spomalené reakcie pri viacerých aplikáciách bežiacich na pozadí.

Pamäť a rozšíriteľnosť

Interná pamäť telefónu je 32 GB, čo je dnes veľmi málo a úprimne ani neviem kedy naposledy som napísal článok o telefóne s takou malou kapacitou internej pamäte. Ak radi fotíte, inštalujete aplikácie či ukladáte hudbu, rýchlo narazíte na nedostatok miesta. Výrobca síce pridal slot na pamäťovú kartu microSDXC, ale ide o tzv. hybridný slot, ktorý zdieľa priestor s druhou SIM kartou. Mnohí používatelia tak môžu byť nútení rozhodovať sa medzi rozšírením úložiska alebo používaním dvoch SIM kariet.

Fotoaparáty

HMD Key disponuje 8 Mpx hlavným fotoaparátom a 5 Mpx selfie kamerou. V oboch prípadoch ide skôr o núdzové riešenie ako o plnohodnotný nástroj na fotografovanie. Nechýba LED blesk a panoramatický režim, ale pri zhoršených svetelných podmienkach sa pripravte na naozaj mizerné fotky.

HMD Key

Selfie kamera s 5 Mpx dokáže síce spraviť fotografiu na sociálne siete, no kvalita snímok určite neohúri. Aj tu sa naplno ukazuje, že HMD Key je určený na veľmi jednoduché a nenáročné použitie.

Batéria a nabíjanie

Vzhľadom na nízky výkon a relatívne úsporný displej by 4000 mAh batéria mohla postačovať na bežné jednodňové fungovanie. Problém nastáva, keď si používateľ predstaví, že v konkurencii sa často nachádzajú lacné telefóny s 5000 mAh či dokonca 6000 mAh batériou. Nabíjanie prostredníctvom 10W adaptéra patrí medzi najslabšie možnosti na trhu – kým telefón dobijete, môže to trvať dlhšie, než by ste chceli. V dobe, keď už aj nižšia stredná trieda prichádza s 18W alebo 20W nabíjaním, je to jednoducho krok späť.

Konektivita a senzory

Podpora GSM / HSPA / LTE je postačujúca na bežné surfovanie, no ak čakáte 5G, tak na to môžete rovno zabudnúť. Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2 a GPS sú síce základ, no opäť neponúkajú nič navyše. Prítomnosť konektora USB typu C síce pôsobí moderným dojmom, ale rovnako ako v iných oblastiach, rýchlosť prenosu dát nijak neprekvapí. 3,5 mm jack je aspoň pozitívom pre tých, ktorí stále používajú drôtové slúchadlá.

Zo senzorov nájdete len akcelerometer a proximity senzor, čo je v roku 2025 veľmi chudobná výbava. Niet sa čo čudovať, že tu chýba čítačka odtlačkov prstov či NFC, no je to ďalší dôvod, prečo telefón pôsobí zastaralo.

Cena a konkurencia

Odporúčaná cena sa pohybuje okolo 130 EUR, ale na rôznych trhoch môže byť ešte vyššia. Keď si uvedomíme, že v rovnakej cenovej hladine sa dnes dajú nájsť telefóny s lepším displejom, výkonnejším procesorom, väčšou batériou alebo aspoň s duálnym fotoaparátom, je ťažké obhájiť kúpu HMD Key. Jediným reálnym lákadlom zostáva možnosť siahnuť po veľmi lacnom zariadení so systémom Android 14 Go Edition, no pokiaľ potrebujete aspoň stredne výkonný smartfón, zrejme vám v tejto cenovej kategórii iná značka ponúkne viac.

Záver: Zbytočný smartfón na trhu

HMD Key je ukážkou toho, aké kompromisy musí používateľ akceptovať, ak sa rozhodne pre najlacnejší dostupný telefón na trhu. Zastaralý displej, slabý procesor, nedostatočná pamäť, podpriemerný fotoaparát a pomalé nabíjanie – všetky tieto nedostatky sa podpísali na celkovom dojme. 

Aj keď telefón môže osloviť nenáročných alebo úplných začiatočníkov v oblasti smartfónov, väčšina používateľov bude musieť prehliadnuť množstvo negatív, ktoré z neho robia skôr núdzové riešenie než dlhodobého spoločníka. Ak vám však postačí naozaj len základné telefonovanie, SMS správy, občasné prehliadanie internetu a sociálnych sietí, HMD Key môže byť finančne schodnou voľbou. Vo všetkých ostatných prípadoch sa však oplatí poobzerať po alternatívach s lepšou výbavou a výkonom.

Hodnotenie na základe technických parametrov HMD Key

Displej - 40%
Procesor - 30%
Pamäť - 20%
Hlavný fotoaparát - 20%
Selfie kamera - 20%

26%

celkom

HMD Key predstavuje jeden z najlacnejších smartfónov v ponuke, no tento fakt sa bohužiaľ prejavuje aj na jeho slabých parametroch. IPS LCD displej s nízkym rozlíšením a maximálnym jasom 460 nitov. Štvorjadrový Unisoc SC9832E s 2 GB RAM zvládne len tie najzákladnejšie úlohy a vnútorné úložisko 32 GB rýchlo zaplníte. Fotoaparát s 8 Mpx je vhodný len na príležitostné fotenie a 5 Mpx selfie kamera príliš neoslní. Batéria s kapacitou 4000 mAh sa nabíja pomaly 10W adaptérom. Celkovo telefón pôsobí zastaralo.

User Rating: Be the first one !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button