Tento krok prichádza v čase, keď sa OpenAI snaží pretransformovať z neziskovej organizácie na obchodnú entitu, čo podľa nej vyžaduje zabezpečenie potrebného kapitálu na vývoj pokročilých modelov umelej inteligencie a tiež na ďalší rozvoj spoločnosti v budúcnosti.
Musk, ktorý spoluzakladal OpenAI v roku 2015, ale neskôr ju opustil, vyjadril obavy, že spoločnosť sa odklonila od svojho pôvodného poslania a uprednostňuje zisk pred verejným prospechom. V auguste minulého roka podal žalobu proti CEO OpenAI Samovi Altmanovi a ďalším, v ktorej tvrdí, že porušili zmluvné ustanovenia tým, že uprednostnili zisk pred verejným dobrom pri rozvoji umelej inteligencie.
Altman na Muskovu ponuku reagoval na platforme X (predtým Twitter) slovami: „Nie, ďakujem, ale kúpime Twitter za 9,74 miliardy dolárov, ak chceš.“ Altman tým narážal na klesajúcu hodnotu sociálnej siete, ktorú Musk kúpil ešte ako Twitter za 44 miliárd amerických dolárov.
Tento vývoj ešte viac prehlbuje napätie medzi Muskom a Altmanom, ktorí sa v minulosti dostali do sporu o smerovanie OpenAI. Musk v roku 2023 založil konkurenčnú spoločnosť xAI, ktorá sa zameriava na vývoj generatívnej umelej inteligencie. Jej funkcie integroval do sociálnej siete X (predtým Twitter). Testy neskôr ukázali, že Muskova umelá inteligencia má menšie zábrany ako konkurencie a nemá problém s generovaním potencionálne nevhodného obsahu.
Analytici sa domnievajú, že Muskov návrh môže skomplikovať prechod OpenAI na obchodnú organizáciu a ovplyvniť jej budúce smerovanie. Pre mnohých “tradičných” investorov je Musk toxické aktívum a jeho možné prevzatie OpenAI môžu vnímať negatívne.
Zanechajte komentár