Spoločnosť Apple nedávno pozastavila viac ako 135 000 aplikácií v obchodoch App Store naprieč členskými štátmi Európskej únie. Tento krok je reakciou na požiadavky Európskeho aktu o digitálnych službách (Digital Services Act – DSA), ktorý nadobudol účinnosť pre všetky online platformy 17. februára 2024. Podľa článkov 30 a 31 DSA sú vývojári aplikácií povinní poskytnúť informácie o svojom „obchodnom statuse“ pri predkladaní nových aplikácií alebo aktualizácií na distribúciu v rámci EÚ.
Apple vyzvala vývojárov, aby tieto informácie poskytli do 17. februára 2025, s upozornením, že nedodržanie tejto požiadavky povedie k odstráneniu ich aplikácií z App Store. Podľa údajov od spoločnosti Appfigures bolo v dôsledku nevyhovenia tejto požiadavke odstránených viac ako 135 000 aplikácií z obchodov App Store v krajinách EÚ, čo predstavuje najväčšie jednorazové odstránenie aplikácií od vzniku platformy.
„Obchodníkom“ sa v tomto kontexte rozumie každý vývojár, ktorý generuje príjmy prostredníctvom App Store, či už z platieb za stiahnutie, nákupov v aplikácii alebo reklám. Organizácie musia poskytnúť svoje telefónne číslo, e-mail a adresu spojenú s ich Data Universal Numbering System (DUNS) číslom, zatiaľ čo individuálni vývojári musia uviesť svoju adresu, telefónne číslo a e-mail. Odstránené aplikácie zostanú nedostupné, kým ich vývojári neposkytnú požadované informácie prostredníctvom platformy App Store Connect.
Je to ďalší krok prebujenej byrokracie v rámci Európskej únie, ktorá komplikuje život najmä malým vývojárom. Tí by často museli poskytnúť svoje súkromné údaje alebo si zaregistrovať špeciálne telefónne čísla. EÚ už pre legislatívu DMA prišlo napríklad o Apple Intelligence, ktorá nie je dostupná v krajinách EÚ. Dôvodom je aj oneskorenie na strane Apple, ale firma musela zároveň vyhovieť komplikovaným regulatórným požiadavkam.
Zanechajte komentár